Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku chybí dětské ibuprofenové sirupy a čípky. Nurofen nebude až do března

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Sirup Nurofen pro děti nebude podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný do poloviny března 2023. Výrobce Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou "výrobní důvody". Podrobnosti ČTK u farmaceutické firmy zjišťuje. Do Česka nyní firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti. U čípků výrobce termín obnovení výroby neuvádí.

Lékárníci podle mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) umí při výpadku jednoho typu léku poradit, případně ho konzultují s ošetřujícím lékařem dítěte. "Léčivé přípravky pro děti s obsahem ibuprofenu ve formě sirupů nebo čípků výrobci momentálně nedodávají vůbec nebo je dodávají v množství neodpovídajícím potřebám pacientů," sdělila Michaela Bažantová ČTK. Řešení takových nedostatků je ale podle ní náročné nejen časově, ale - vzhledem ke stresu rodičů nemocných dětí - také psychicky.

Nelze podle ní doporučit plošně jeden lék jako náhradu na nedostatkové čípky či sirup. Rozhoduje věk, hmotnost i konkrétní potíže dítěte. "Pokud například nemocné dítě váží více než 20 kilogramů, může se ibuprofen podávat v tabletách, které k dispozici jsou. Ibuprofenové přípravky lze v mnoha případech nahradit léky s obsahem paracetamolu, byť ten nemá protizánětlivé účinky," vysvětlila.

Přípravky s paracetamolem lékárny mohou vyrobit ve formě čípků i individuálně, surovina na výrobu čípků s ibuprofenem ale nyní není dostupná. "Apelujeme na rodiče, aby svým dětem nedávali například půlené tablety s obsahem ibuprofenu pro dospělé," dodala Bažantová.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) legislativní změnu, která má omezit výpadky zásadních léků. Distributoři by u nich měli držet zásobu na několik týdnů. Nenahraditelných léků chybí jednotky až desítky ročně, ostatní jdou podle ČLnK většinou nahradit. Nedostatkový sirup proti horečce ale od května chybí už potřetí.

Příčiny výpadků jsou podle lékárníků různé, někdy se je ale lékárny ani nedozvědí. Za problém lékárníci považují také to, že se výroba velké části léků přesunula mimo Evropu. Někdy může být za výpadkem i panika, při nedostupnosti léku se lékárny či pacienti zásobí jeho náhradou.

Témata:  děti nemoc léky

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy