V Česku se bude prodávat speciální bionáplast Amnioderm na hojení chronických ran. Vyvinuli ji brněnští vědci z Národního centra tkání a buněk. Licenci na její prodej získala farmaceutická společnost Zentiva, která o tom dnes informovala ČTK. Náplast je určená zejména pro starší pacienty s diabetem, nedokrvenýma nohama nebo proleženinami.
Náplast Amnioderm je vyvinutá z lidské amniové membrány. Zabírá i na bércové vředy, otevřené rány a další poškození kůže, které se některým pacientům nehojí. Podporuje růst nové kůže a v ráně působí protizánětlivě.
"Díky bionáplastem se nejen zlepší klinický stav pacientů, ale také kvalita jejich života," uvedla generální ředitelka Zentivy pro ČR a Slovensko Soňa Porubská.
Podle firmy je ČR první zemí v Evropě, kde se bude náplast prodávat. "Jsme rádi, že se významný výrobce léčiv, jakým je Zentiva, rozhodl uvést na trh tento mimořádně účinný přípravek bez vedlejších účinků, jehož vývoj trval sedm let a pochází z našich laboratoří," uvedl Michal Zahradníček, zakladatel a hlavní akcionář společnosti Primecell. Zentiva licenci získala od firmy BioHealing, která je odloučenou součástí Primecellu.
Vědci při výzkumu pracovali s perinatálními tkáněmi, což jsou nejčastěji buňky z pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty. Vyvinuli způsob, jak v perinatálních tkáních i po jejich zpracování zachovat bioaktivní molekuly, především bílkoviny a peptidy, a to v jejich původní struktuře. Stávají se pak základem pro léčbu a hojení ran, zrychlují regeneraci poškozených tkání. Vyvinutý postup zachovává strukturu tkáně.
Témata: Zentiva, léky, zdravotnictví