Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Česká míří půl milionu balení antibiotik ze zahraničí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vláda dnes schválila úhradu prvních 100.000 balení antibiotik ze zahraničí z veřejného zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jde o první část z 500.000 balení, která očekává v lednu a únoru. Předjednaných je 800.000 kusů, řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Při příchodu na jednání uvedl, že jedna krabička stojí řádově o koruny víc než česká balení. Už dříve řekl, že to bude pojišťovny stát asi 150 milionů korun navíc. Uvedl také, že o možnosti očkovat v lékárnách s lékaři a lékárníky dál jedná.

"Z každé skupiny antibiotik, ve které jich je třeba deset, bude vždycky nějaký lék k dispozici," zopakoval Válek. Ministerstvo podle něj léky samo nekupuje, ale jedná s výrobci a distributory, kteří mají na starosti celou Evropu. "Zákon nám umožňuje lék na mimořádný dovoz dostat do České republiky, doplnit ho českým obalem a určit mu ve zkráceném režimu cenu a úhradu pojišťovny," dodal. Do budoucna by mohly centrální nákupy léčiv dělat i evropské úřady.

Kritizoval i přeprodávání léků na internetu. "Je to odsouzeníhodné nejenom z morálních důvodů, ale především z medicínských," řekl. Nikdo podle něj neví, jak byl lék skladovaný nebo zda nejde o padělek. Odpovědnost za to podle něj má Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ve čtvrtek by od něj měl mít informace. "Může vydávat pokuty, může velmi tvrdě zasáhnout, podávat trestní oznámení," dodal. Pokud je někdo nabízí zdarma, vnímá to ministr jako projev občanské solidarity.

Léky dovezené ze zahraničí podle Válka nebudou pro systém veřejného zdravotního pojištění výrazně dražší než běžná léčiva dodávaná do ČR. Podle tiskové zprávy ministerstva budou stát 150 až 200 korun za balení. "Byl jsem příjemně překvapený, že cena v rozdílu s tím, co je na českém trhu, je plus čtyři pět korun. Jsou to korunové rozdíly," řekl. V pátek na tiskové konferenci ministerstva uvedl, že léky jsou ze zemí EU, budou mít zahraničí obal, ale český příbalový leták. Úhrada je dočasná, trvat bude 12 měsíců.

Válek přinesl na vládu také návrh na stažení návrhu změny zákona o ochraně veřejného zdraví z projednávání ve Sněmovně, který měl umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů a v lékárnách. Měl platit na roky 2021 a 2022, ale nestihl se projednat. Vláda podle výsledků jednání se stažením souhlasila.

Diskuse o možnosti očkování v lékárnách podle Válka ale nekončí. "Debatuju s jednotlivými skupinami lékařů a lékárníků o tom, jak se vyvíjí medicína a jak to ovlivňuje kompetence lékařů, nelékařů, farmaceutů a dalších. Ta debata je daleko komplexnější než pouhé očkování proti covidu," řekl.

Možnost očkovat je podle něj i součástí diskuse s děkany lékařských fakult o rozšíření kompetencí jejich absolventů.

Podmínkou možnosti očkovat v lékárně mělo být podle návrhu odborné školení a vyhrazený prostor s možností odpočinku po podání vakcíny. Podle dřívějších vyjádření České lékárnické komory by očkování bylo dobrovolné, zájem má asi polovina lékáren. Kromě covidu-19 se diskutovalo také o vakcínách proti chřipce, které se také musejí podávat každý rok.

Témata:  antibiotika lékaři léky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy