Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válek: Antibiotika v ČR budou chybět do poloviny května, pak pomůže i počasí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Antibiotika v ČR budou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) chybět do poloviny května. Pak někteří výrobci obnoví dovoz a s nemocností pomůže i lepší počasí, uvedl. Podle ministra situaci způsobili výrobci, kteří nedodávají potřebných léčiv dostatek. Řekl to dnes novinářům ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze. Podle středečního vyjádření ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové je ale letos výjimečně vysoká i spotřeba, tedy nemocnost.

"Problém je, že vypadl běžný penicilin, protože ho výrobce nedodal dostatečné množství," řekl Válek. S jeho výrobcem, který má prakticky monopol, se podle něj státu nedaří dohodnout. Při výpadku základního léku tak lékaři předepisují jiná antibiotika, kterých se potom také nedostává. Distributoři je dovážejí i ze zahraničí, už dovezli přes 140.000 balení. "Daří se nám získávat antibiotika, která jsou více širokospektrá," dodal Válek.

Za celý rok jsou v Česku předepsány miliony balení antibiotik, loni za první čtvrtletí jich bylo 2,3 milionu. Válek v únoru uvedl, že v prvních pěti týdnech letošního roku byla poptávka u tablet vyšší asi o polovinu, u antibiotických sirupů o 140 procent.

Výpadky léků z výrobních důvodů jsou poměrně běžné, lékaři a lékárníci se ale shodují, že situaci srovnatelnou se současnou nepamatují. "Situace se začala zlepšovat. A já jsem si jistý, že do poloviny května by měla být v pořádku jednak proto, že se zlepšuje počasí, a jednak proto, že se nám aspoň u části podařilo obnovit dovozy alespoň u některých výrobců," dodal Válek.

Farmaceutické firmy chce ministr do budoucna za nedodávání léků postihovat. "Domnívám se, že musí nést daleko větší míru odpovědnosti za to, že jsou schopni realizovat dodávky v takovém množství, jaké potřebují občané dané země," řekl.

Změnit to má podle něj novela zákona o léčivech, kterou chce ministerstvo v květnu předložit vládě a v červnu Sněmovně. Dává povinnost výrobcům držet měsíční až dvouměsíční zásobu léků, lékárnám pak úřady informovat o svých zásobách a rizicích nedostatku nějakého léku.

Témata:  Vlastimil Válek (TOP 09) antibiotika léky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy