Kvůli koronaviru hrozí zpoždění výroby některých léků, v nejhůře zasažené čínské provincii Chu-pej je 42 továren na účinné látky. Projeví se nejspíš po vyčerpání zásob u výrobců léčiv ve druhém, nebo třetím čtvrtletí letošního roku. ČTK to řekl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Česko to zasáhne minimálně, většina léků s těmito látkami se do tuzemska nedováží. Nakažených novým typem koronaviru je po celém světě už přes 75.000, většinu z nich eviduje právě Chu-pej.
"V oblasti je 42 firem, který vyrábí účinné látky, které výrobce dává do kapslí, roztoků nebo injekcí. Tam, kde je koronavirus, je výroba zastavená a hrozí potenciální riziko, že dojde k prodloužení dodávek surovin," uvedl Hampel. Další firmy z nich pak vyrábějí přímo léčiva, která se pak dál vozí do Evropy.
Podle Hampla Světová farmaceutická federace minulý týden uvedla, že riziko je poměrně značné, že je zastavena výroba a nastane zpoždění. "Neprojeví se to samozřejmě ze dne na den. Je tam určitá doba zpoždění kvůli přepravě z Číny. V Evropě i jednotlivých zemích jsou velkoobchodní sklady a něco je i na úrovni lékáren," doplnil. Některé léky podle něj mohou mít zpožděné dodávky ve druhém, nebo třetím čtvrtletí.
Podle Hampla může jít například o běžná antibiotika s látkou clarithromycin nebo léky s účinnou látkou irinotekan, které podle informací na webu České onkologické společnosti užívají jako infuze například nemocní s rakovinou tlustého střeva. Podle hlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale výrobci zatím žádné problémy s dodávkami nehlásí.
Možné riziko nemohou řešit jednotlivé státy samostatně, zabývat by se tím podle Hampla měla Evropská komise. Problém probírali minulý týden i ministři zdravotnictví. "Některé léky se vyrábějí exkluzivně pouze v Číně a to já považuji za otázku národní bezpečnosti," uvedl k tomu český ministr Adam Vojtěch (za ANO). EU by podle něj mohla označit léky za "strategickou komoditu", jejíž výroba by se měla přesunout na území unie.
Ministři podle Vojtěcha hovořili o tom, že by EK měla do budoucna zajistit přesun výroby některých důležitých léků na evropské území. Podle eurokomisařky Stelly Kyrkiadesové Brusel zásoby léků v Evropě monitoruje a v současnosti nemá informace o nedostatcích způsobených situací v Číně.
Témata: koronavirus, Koronavirus COVID-19, léky
Související
7. června 2021 9:43
7. dubna 2021 8:13
18. prosince 2020 9:53
17. prosince 2020 13:42
16. prosince 2020 9:15
16. prosince 2020 9:04