Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus může zpozdit výrobu léků. Česko by to nemělo ohrozit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kvůli koronaviru hrozí zpoždění výroby některých léků, v nejhůře zasažené čínské provincii Chu-pej je 42 továren na účinné látky. Projeví se nejspíš po vyčerpání zásob u výrobců léčiv ve druhém, nebo třetím čtvrtletí letošního roku. ČTK to řekl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Česko to zasáhne minimálně, většina léků s těmito látkami se do tuzemska nedováží. Nakažených novým typem koronaviru je po celém světě už přes 75.000, většinu z nich eviduje právě Chu-pej.

"V oblasti je 42 firem, který vyrábí účinné látky, které výrobce dává do kapslí, roztoků nebo injekcí. Tam, kde je koronavirus, je výroba zastavená a hrozí potenciální riziko, že dojde k prodloužení dodávek surovin," uvedl Hampel. Další firmy z nich pak vyrábějí přímo léčiva, která se pak dál vozí do Evropy.

Podle Hampla Světová farmaceutická federace minulý týden uvedla, že riziko je poměrně značné, že je zastavena výroba a nastane zpoždění. "Neprojeví se to samozřejmě ze dne na den. Je tam určitá doba zpoždění kvůli přepravě z Číny. V Evropě i jednotlivých zemích jsou velkoobchodní sklady a něco je i na úrovni lékáren," doplnil. Některé léky podle něj mohou mít zpožděné dodávky ve druhém, nebo třetím čtvrtletí.

Podle Hampla může jít například o běžná antibiotika s látkou clarithromycin nebo léky s účinnou látkou irinotekan, které podle informací na webu České onkologické společnosti užívají jako infuze například nemocní s rakovinou tlustého střeva. Podle hlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale výrobci zatím žádné problémy s dodávkami nehlásí.

Možné riziko nemohou řešit jednotlivé státy samostatně, zabývat by se tím podle Hampla měla Evropská komise. Problém probírali minulý týden i ministři zdravotnictví. "Některé léky se vyrábějí exkluzivně pouze v Číně a to já považuji za otázku národní bezpečnosti," uvedl k tomu český ministr Adam Vojtěch (za ANO). EU by podle něj mohla označit léky za "strategickou komoditu", jejíž výroba by se měla přesunout na území unie.

Ministři podle Vojtěcha hovořili o tom, že by EK měla do budoucna zajistit přesun výroby některých důležitých léků na evropské území. Podle eurokomisařky Stelly Kyrkiadesové Brusel zásoby léků v Evropě monitoruje a v současnosti nemá informace o nedostatcích způsobených situací v Číně.

Témata:  koronavirus Koronavirus COVID-19 léky

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy