Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékárnám dochází Paralen i Ibalgin

Ibalgin
Ibalgin
Foto: INCORP images

Některým lékárnám v Česku docházejí Paralen a Ibalgin, léčiva proti horečce, jež je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, kterou způsobuje šířící se nový koronavirus. Vyplývá to z jejich dnešního vyjádření. Zentiva, která pro svého bývalého majitele, společnost Sanofi, vyrábí oba léky v závodě v pražských Dolních Měcholupech, je připravena k dalšímu navýšení výroby, sdělila firma ČTK.

"Společnost Zentiva reagovala na rozšiřující se infekci koronaviru okamžitě a už minulý týden zvýšila výrobu paracetamolu a ibuprofenu v pražském výrobním závodě. Navýšení je o milion balení více proti plánu. Pokud by státní zdravotnické instituce vyjádřily potřebu, jsme připraveni navýšit výrobu i pro český trh," řekla dnes ČTK mluvčí Zentivy Lenka Šabíková.

Například výkonný ředitel internetové lékárny Lékárna.cz Karel Klodner uvedl, že společnost svoje původně půlroční zásoby Paralenu a Ibalginu prodala za dva týdny. "Teď už prodáváme jen to, co máme na skladě. Poptávka po přípravcích s obsahem paracetamolu je obrovská a výpadek v distribuci větší, než se původně jevilo, skladové zásoby zmizely a mizí před očima. K dispozici je aktuálně už jen pár přípravků s paracetamolem. Máme nadějnou informaci o distribuci v příštím týdnu," sdělil.

Omezené zásoby léků s obsahem paracetamolu má v současné době také síť lékáren Pilulka. Také podle ní je důvodem zvýšená poptávka pacientů. "Jsme ve spojení s distributory a věříme, že do konce března se problém s výpadky léků vyřeší," uvedla mluvčí společnosti Kateřina Schotliová.

Dodavatelem Paralenu a Ibalginu je francouzská společnost Sanofi. Mluvčí firmy pro Česko a Slovensko Libor Kytýr dnes ČTK řekl, že konkrétně poptávka po Paralenu v ČR mnohonásobně převyšuje běžnou spotřebu. "Od začátku roku jsme dodali na český trh 1,4 milionu balení léku Paralen 24x500mg. V nadcházejícím týdnu předpokládáme další dodávku 255.000 balení tohoto léčivého přípravku k našim distributorům v Česku. Do konce dubna jsme potvrdili objednávky na 600.000 balení tohoto léku," uvedl Kytýr. Firma podle něj zároveň jedná o dalším zvýšení objemu dodávek. "Vedle tablet je Paralen k dostání také v jiných lékových formách, jako jsou horké nápoje, Paralen grip Chřipka a kašel, Chřipka a bolest, čípky, sirupy," dodal.

Témata:  lékárny léky

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy