Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V době pandemie se staví o desetinu méně bytů, bydlení proto výhledově dále zdraží

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Pandemická situace výrazně snížila objem nové bytové výstavby. Počet zahájených bytů klesl v období od loňského února do letošního ledna meziročně o 10,1 procenta.

Jde o doklad toho, že pandemie drtí spíše pozemní stavitelství, nikoli tolik to inženýrské. Inženýrské stavitelství vykazuje v uvedeném období dvanácti měsíců po očištění o odlišný počet pracovních dní dokonce mírný meziroční nárůst, 0,8 procenta.  

Inženýrskému stavitelství více než tomu pozemnímu pomáhají veřejné investiční projekty. Vláda už loni deklarovala záměr se z pandemické situace „proinvestovat“, přičemž veřejné investice míří převážně právě do inženýrského stavitelství, například do renovací komunikací.  

Naopak pozemní stavitelství je výrazněji zatíženo nejistotou. Je v něm výrazněji než v inženýrském stavitelství zaangažován soukromý sektor, jejž více než stát svírá nynější ekonomická nejistota, neboť soukromý sektor bere na zřetel výrazněji než sektor veřejný vyhlídky rentability a ziskovosti investice. Tyto vyhlídky jsou však kvůli pandemické nejistoty rozostřené, ba zamlžené, a to zejména v oblasti investic do budování nových výrobních kapacit. Částečně ovšem také právě v oblasti rezidenční výstavby, což se zrcadlí v uvedeném sníženém počtu zahájených bytů. Nedostatečná výstavba bytů přitom výhledově zesílí tlak na růst cen bydlení. 

V lednu stavebnictví nepomohlo ani chladnější počasí. Celkově se letos stavebnictví propadne o přibližně šest procent. Jeho setrvačnost je totiž vyšší než třeba v průmyslu, který se letos již z pandemické situace do značné míry zotaví.

Témata:  bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.