Loni si nového obchodníka s elektřinou vybralo přes 250 tisíc domácností. Změna dodavatele je ze zákona zdarma. O tom, jak často mohou domácnosti poskytovatele energie změnit, rozhoduje typ smlouvy. Nespokojenému zákazníkovi může s urychleným odchodem pomoct zvýšení ceny nebo změna obchodních podmínek. Jak ale vyplývá z nejnovějšího výzkumu, o této možnosti ví méně než polovina českých odběratelů.
Když se domácnost rozhodne pro změnu dodavatele, měla by kromě ceny u nové společnosti zkontrolovat i typ smlouvy u stávajícího obchodníka. Ustanovení v obchodních podmínkách totiž rozhoduje o tom, zda může výpověď podat okamžitě nebo výhradně k určitému datu. Kromě klasické výpovědi mohou odběratelé využít také odstoupení od smlouvy v případě, kdy dodavatel navýší ceny nebo změní obchodní podmínky. Poslední možností, jak optimalizovat účet za elektřinu nebo plyn, je takzvaná retence – tedy změna produktu. Tento krok je administrativně méně náročný a může přinést zajímavou úsporu.
Standardní výpovědní lhůta je 3 měsíce
Dodavatelé běžně poskytují dva typy smluv: smlouvy na dobu neurčitou a smlouvy na dobu určitou. Základní rozdíl je v tom, že smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět kdykoli v průběhu roku a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty začíná domácnost odebírat energii od nového dodavatele. Smlouva na dobu určitou je sjednávána na konkrétní období – většinou na dva nebo tři roky, případně je její konec stanoven ke konkrétnímu datu. „Smlouvu na dobu určitou je proto nutné vypovědět k datu, které je stanovené v obchodních podmínkách. Tento typ smlouvy většinou nekončí uplynutím doby určité, ale automaticky se prodlužuje,“ uvedla Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz.
V případě, že domácnost dodavatele neměnila, ani nepodepisovala žádný dodatek na slevu u stávající společnosti, je pravděpodobné, že má uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Právě těmto zákazníkům se vyplatí na jaře uvažovat o změně dodavatele. „Vzhledem k tříměsíční výpovědní lhůtě u smluv na dobu neurčitou je dostatek času na snížení nákladů pro zimní měsíce,“ sdělil Michal Eisner, nezávislý konzultant a odborník na energetiku.
Pokud dodavatel zdraží, můžete obratem odejít
Jinou možnost přináší situace, kdy dodavatel zdražuje energie nebo mění obchodní podmínky. V takovém případě může zákazník od smlouvy odstoupit ve zkrácené lhůtě. O podobné eventualitě nicméně stále nejsou informováni všichni odběratelé. „Naše statistiky ukazují, že o této možnosti ví jen 48 % zákazníků. Celých 21 % odběratelů se domnívá, že na tento krok právo nemá,“ uvedl Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON Energie, a.s.
Novela energetického zákona z roku 2011 ale hovoří jasně. Pokud dodavatel energie zdraží nebo změní obchodní podmínky, zákazník může během krátké doby bezplatně odejít. Lhůta, do kdy je třeba odstoupení podat, se liší podle toho, zda a jak dodavatel změnu zákazníkovi oznámí. „Obchodník by měl o chystané změně zákazníka poučit nejpozději 30 dní před zvýšením cen nebo úpravou obchodních podmínek. Během této doby, respektive ještě 10 dnů před tím, než změny nabydou účinnosti, může odběratel od smlouvy odstoupit,“ dodala Jana Poncarová.
V případě, že dodavatel změnu obchodních podmínek neoznámí zákazníkovi adresně, například dopisem, e-mailem nebo SMS zprávou, se lhůta pro odstoupení prodlužuje a od smlouvy lze odstoupit ještě 3 měsíce poté, co změny nabyly účinnosti.
Přibývají akční nabídky pro stávající zákazníky
Zajímavou alternativou změny dodavatele je sjednání nového produktu (tarifu) u stávající energetické společnosti. V posledních letech se nabídka tuzemských dodavatelů rozšiřuje a objevují se takzvané retenční nabídky, které jsou určené výhradně stávajícím zákazníkům. „Těmito nabídkami se dodavatelé snaží své zákazníky udržet. Ti mohou získat nižší cenu elektřiny nebo plynu, aniž by museli absolvovat náročný proces změny dodavatele. V tomto případě totiž stačí kontaktovat svého dodavatele na zákaznické lince a o nový tarif jednoduše požádat,“ vysvětlil Michal Eisner.
Témata: energetika, bydlení
Související
25. října 2024 10:18
9. října 2024 10:33
9. října 2024 5:59
14. září 2024 9:54
2. září 2024 20:41