Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koruna v době pandemie oslabila k euru o šest procent na 27,15 Kč

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Česká měna v době pandemie koronaviru a opatření proti jejímu šíření od poloviny března oslabila k euru o šest procent na 27,15 Kč/EUR a k dolaru o 10,7 procenta na 25,01 Kč/USD. ČTK to řekl analytik obchodníka s měnami Purple Trading Štěpán Hájek.

"Nervozita na akciových trzích, ve světové ekonomice a postupné zavádění ekonomických restrikcí některé měny doslova semlela. Česká koruna vyšla prozatím z celé krize jako poražený," uvedl. To způsobilo podle něj nejen agresivní snížení úrokových sazeb České národní banky, ale také masivní odliv zahraničního kapitálu uprostřed nervozity na finančních trzích.

Koruna patří mezi tzv. měny rozvíjejících se ekonomik a stabilní základy v podobě nízké nezaměstnanosti nebo nízkého zadlužení země jí v ničem nepomohly. Koruna proti euru od března v jednu chvíli ztrácela až desetinu hodnoty. Na páru s americkým dolarem dosahovaly ztráty dokonce 15 procent, od té doby ale koruna zpevnila.

Proti euru se dostala až k hranici 28 korun, kde by se při dalším oslabení mohla zapojit ČNB a znovu intervenovat na devizovém trhu. To však podle Hájka nebude možná potřeba, jelikož se česká ekonomika pomalu začíná otevírat a koruna reagovala na pozitivní zprávy zpevněním až k hranici 27 korun. Vše se může krátkodobě opět otočit proti koruně, protože ČNB v květnu pravděpodobně přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb, dodal.

Ve světě je vítězem krize americký dolar, po kterém v době největší nervozity rapidně vzrostla poptávka. To také ovlivnilo vývoj kurzu EUR/USD, kde byl dolar od začátku března silnější o tři procenta, ale rozkolísaná situace drží nyní euro jen o 1,2 procenta slabší.

S postupným uklidněním situace začínají posilovat také exotičtější měny jako například ruský rubl, japonský jen, singapurský dolar nebo thajský baht. Právě u těchto měn, včetně české koruny, lze očekávat postupem času výraznější posílení, kvůli postupnému uvolňování zavedených restrikcí a rychlé fiskální podpoře, odhadl Hájek.

Témata:  EUR CZK USA

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.