Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firma Recea Prague žaluje ministerstvo zdravotnictví za nezaplacené masky a respirátory

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Firma Recea Prague žaluje ministerstvo zdravotnictví kvůli nezaplaceným respirátorům a maskám z jarní části epidemie nového typu koronaviru. Spolu s úroky z prodlení požaduje 197 milionů korun. O podané žalobě dnes firma informovala v tiskové zprávě. Celkem do poloviny května nakoupil resort roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky, ale i ventilátory nebo termokamery do skončení nouzového stavu za 2,34 miliardy korun. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Firma dodala v březnu a dubnu 790.000 respirátorů a masek, nedostala údajně zaplaceno za 757.000 kusů za 6,8 milionu eur (asi 185 milionů korun). K doplacení dlužné částky vyzvala ministerstvo 22. září. "Ministerstvo vůbec nijak nereagovalo na výzvu, a ani neprojevilo sebemenší vůli a náznak jakkoli tuto věc řešit. K dnešnímu dni je tak dluh vyšší o 10 milionů korun," uvedla majitelka firmy Lenka Knížková.

Firma podala také podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Podle ní docházelo k nerovným podmínkám a zvýhodňování některých dodavatelů, kteří dostali zálohy předem.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že kvůli špatné kvalitě stornovalo asi třetinu ve všech objednávek ochranných pomůcek z jara. "Doposud jsme neobdrželi žádné oficiální vyjádření ze strany ministerstva zdravotnictví, které by rozporovalo kvalitu dodaných respirátorů," uvedla Knížková.

Na začátku epidemie Česko mělo ochranných pomůcek nedostatek. Ministerstvo zdravotnictví mělo problémy jich zajistit dostatek. Největší částky, kolem 600 milionů korun, zaplatilo ministerstvo za dovoz ochranných pomůcek ze zahraničí dvěma firmám - lanškrounské LA Factory (627,8 milionu korun) a ústecké firmě Adler Czech vyrábějící reklamní textil (595,4 milionu korun).

Za roušky neboli ústenky ministerstvo vyplatilo na jaře více než 450 milionů korun, za respirátory druhé nejvyšší třídy FFP2 nebo KN95 více než miliardu a téměř 370 milionů korun za respirátory FFP3. Za dalších zhruba 220 milionů korun byly nakoupené rukavice a ochranné obleky.

Další ochranný materiál nakupovalo kvůli jejich nedostatku také ministerstvo vnitra. Dodávky přivážela od 20. března přímo z Číny speciálně vypravená letadla a ještě v červenci přivezly další materiál vlaky. Nákupy stály 4,6 miliardy korun, nakoupilo se 137 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2, 200.000 respirátorů FFP3, 60 milionů ochranných rukavic, dva miliony ochranných obleků a plášťů a 550.000 ochranných štítů.

Témata:  Ministerstvo zdravotnictví soudy

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?