Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finanční gramotnost Čechů se podle indexu České bankovní asociace nezměnila

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Finanční gramotnost Čechů se v letošním roce v meziročním srovnání nezměnila, index České bankovní asociace (ČBA) zůstal na 56 bodech. Proti loňsku však přibylo lidí, kteří se snaží chránit úspory tím, že je přesunují na výhodné spořící účty, případně je dávají do investic. Větší část populace začala hledat nový zdroj příjmů, resp. snížila své výdaje. Vyplývá to z červencového průzkumu ČBA a agentury Ipsos mezi 1013 respondenty.

Největší potíže měli lidé i tentokrát v otázce výhodnosti úvěru. Správně na ni odpovědělo pouze 32 procent respondentů, loni to bylo 31 procent. Méně než polovina odpověděla správně i na otázky týkající se vkladů u 'peer-to-peer' poskytovatelů půjček či na definici anuitní splátky, která obsahuje splátku jistiny a úrok. Nejvíc lidí naopak správně odpovědělo na schodkový rozpočet domácnosti, a to 80 procent.

Velkou roli hraje podle průzkumu vzdělání. U lidí se základním vzděláním vychází Index finanční gramotnosti ČBA na 47 bodů, zatímco u lidí s vyšším odborným či vysokoškolským diplomem dosahuje 64 bodů. Lidé s maturitou dosáhli průměrně 56 bodů, což odpovídá i celkovému výsledku."Velké problémy mají často mladší ročníky, které jsou proto hodně ohrožené," uvedla výkonná ředitelka asociace Monika Zahálková.

Dva ze tří Čechů jsou o svých dostatečných schopnostech v nakládání s penězi přesvědčení. Tři čtvrtiny se domnívají, že mají většinou dostačující znalosti o financích. Nejvíce si věří v hospodaření s rozpočtem domácnosti, a to více než polovina respondentů. Ve spoření a tvorbě rezerv si jich věří 36 procent, téměř čtvrtina pak v ochraně peněz související s kybernetickou bezpečností (24 procent). U úvěrů a půjček je to pak více než pětina a u investování 13 procent. Naopak pět procent lidí prohlašuje, že se ve finančních záležitostech nevyzná vůbec. Přesto jde o zlepšení, protože loni to bylo šest procent a předloni sedm procent.

Více než čtvrtina populace si myslí, že nejvíce znalostí o financích získává vlastní zkušeností. Hlavní odpovědnost by ale podle Čechů měl mít stát prostřednictvím škol, což v průzkumu uvedlo 67 procent z nich. Na druhém místě je rodina s 35 procenty, což je proti loňsku o pět procentních bodů více. Podle 31 procent lidí mají odpovědnost za finanční vzdělávání banky, zatímco loni tento názor zastávala čtvrtina.

Peníze pro případ nečekané situace si letos odkládá 59 procent populace, loni to bylo pouze 55 procent. O pět procentních bodů se zvýšil i počet lidí, kteří šetří na stáří. Zatímco loni to bylo 38 procent, letos jde o 43 procent. Téměř polovina Čechů navíc snížila své výdaje kvůli dosažení finančního cíle, loni to bylo 40 procent. Nový zdroj příjmů si hledá 28 procent Čechů (loni 21 procent).

Tři měsíce by s penězi vyšlo 27 procent Čechů. Zhruba šest měsíců, které odborníci nejčastěji pro finanční rezervu doporučují, by vyšlo 22 procent z nich. To je proti loňsku a předloňsku zlepšení o čtyři procentní body. Více než rok by pak při ztrátě příjmů situaci ustálo 14 procent populace.

Témata:  finanční gramotnost lidé Peníze

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?