Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi penězům rozumějí, ale neumějí si je užít

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Češi si v mnoha oblastech osobních financí vedou překvapivě dobře. Ukázal to průzkum mapující odlišnosti v přístupu k penězům napříč čtrnácti evropskými zeměmi, který provedla pojišťovací a finanční skupina NN ve spolupráci s akademiky z Tilburgské univerzity. 

„Podle našeho průzkumu lidé v Česku rozhodně k penězům přistupují se zdravým selským rozumem,“ shrnuje výsledky Kateřina Štěrbová, členka představenstva NN zodpovědná za marketing a produktový vývoj. Cílem průzkumu NN, kterého se zúčastnilo 9300 lidí ze 14 zemí Evropy, včetně Česka, bylo nahlédnout do finančního chování lidí, jejich představ a přání a poukázat na rozdíl mezi tím, do jaké míry mají lidé pocit kontroly nad svými financemi, a jak mají svou finanční budoucnost skutečně pod kontrolou.

„Pozitivní je také zpráva, že většina Čechů (79 %) má pocit dostatečné kontroly nad svou finanční budoucností a naprostá většina (89 %) ji opravdu má. Češi se tak celkově umístili na 4. místě. Pokud jde o podíl lidí, kteří mají své finance pevně v rukou, předstihli nás pouze Nizozemci, Lucemburčané a Němci. Umíme si totiž své peníze hlídat, máme o nich přehled, ale neumíme si je užít,“ vysvětluje Kateřina Štěrbová.

Vztah k penězům

Z průzkumu vyplynulo, že peníze hrají v zemích se zkušeností s komunismem odlišnou, důležitější roli než v západní Evropě. Pro Čechy jsou peníze dokonce nejdůležitější ze všech čtrnácti zúčastněných národů. Sedm z deseti Čechů má velmi dobrý přehled o svých pravidelných měsíčních výdajích a jiných nákladech. Více než čtyři pětiny z nich deklarují, že mají obvykle dost peněz na pravidelné výdaje a platí své účty včas – to je nejvíce ze všech sledovaných zemí. Podobně jako Slováci nebo Poláci jsou Češi s penězi opatrní a více šetří, aby se zajistili na budoucnost. „Oproti ostatním Evropanům vidíme svou finanční situaci pesimističtěji a společně s Maďary jsme nejvíce skeptičtí k výši svých příjmů,“ doplňuje členka představenstva NN pojišťovny a penzijní společnosti.

Krytí rizik

Proti západním zemím však ukázal průzkum citelný hendikep Čechů – nízkou tvorbu rezerv. Na jednu stranu jsou sice spořivým národem, šetří ale na jiné věci než na finanční rezervy. Téměř dvě pětiny (39 %) přiznávají, že nemají v rezervě dostatek financí na nečekané výdaje. „Celkově vydávají Češi za všechny pojistky zhruba 1 100 Kč měsíčně, tedy ani ne čtvrtinu průměru Evropské unie – 170 EUR, tedy cca 4600 Kč. Češi si na rozdíl od průměrného Evropana víc chrání svůj majetek než své zdraví a život. Na životní pojištění dáváme o třetinu méně než na neživotní pojištění, zatímco v Evropě je to přesně naopak,“ popisuje Kateřina Štěrbová.

Co tedy říkají o Češích peníze?

V oblasti financí si nevedou Češi vůbec špatně, naopak dobrý pocit i reálnou kontrolu nad vlastními financemi má 44 % Čechů, což je 4. nejlepší výsledek ze 14 evropských zemí. Češi mají ve financích pořádek, jsou zvyklí platit vše včas, větší investice si dlouho rozmýšlejí a radí se s ostatními. Jsou zvyklí spořit spíše na budoucnost, než si užívat dneška. Přesto jim uniká důležitý detail – schopnost pokrýt nečekané situace a neohrozit přitom své blízké nebo závazky. „Celkově jsou Češi v přístupu k financím napůl cesty mezi Východem a Západem,“ uzavírá výsledky průzkumu NN Kateřina Štěrbová.

Témata:  finanční gramotnost finance CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy