Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nízká finanční gramotnost v Česku ohrožuje lidi s nižším vzděláním a menšími příjmy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Úroveň finanční gramotnosti v České republice se za poslední tři roky výrazně nezměnila, roste s věkem, nejlepší je v produktivním věku a se stářím opět klesá. Celkově je však finanční gramotnost nízká, lidé si myslí, že toho o financích vědí hodně, realita tomu však neodpovídá. Průzkum, který pro Českou spořitelnu udělala společnost Millward Brown, také uvádí, že mezi nejohroženější skupiny patří lidé s nízkými příjmy a nižším vzděláním. Alarmující je zjištění, že další zásadně ohroženou skupinou jsou naše děti.

To, že na tom nejsme s finanční gramotností nejlépe, nebylo zase až takovým překvapením. To nám vychází i z jiných našich i externích průzkumů. Některá konkrétní zjištění nás však překvapila. Například celé dvě třetiny mladých lidí ve věku od 18 do 25 let mají zkušenosti s půjčkou. Zkušenost s určitou formou zadlužení však přiznaly i děti ve věku už 12 let,“ uvedla Lenka Korečková, manažerka výzkumu České spořitelny. 

Češi se z pohledu financí snaží chovat velmi zodpovědně, to se nezměnilo. Chtějí mít představu o tom, kolik peněz mají k dispozici a snaží se platit účty včas. Lidé mají podle průzkumu pocit, že svým financím celkem rozumí a občas si o tématu i něco přečtou. Ovšem systematické vzdělávání podceňují. Od roku 2012 výrazně vzrostl význam denního tisku a internetu jako zdroje informací. Celkově jsou však Češi méně sebevědomí, co se týče schopnosti poradit v oblasti financí.

Alarmující je také skutečnost, že za poslední tři roky výrazně klesl počet lidí, kteří by bez příjmu vydrželi financovat domácnost déle než tři měsíce. V roce 2012 by déle než tři měsíce vydrželo 60 % dotázaných, letos to je jen 52 %. Při výpadku příjmu by naopak méně než tři měsíce vydrželo 48 % dotázaných, před třemi roky to však bylo jen 40 %. Od roku 2012 klesl počet lidí, kteří přiznali, že jim příjmy nestačily na pokrytí nákladů.

Zajímavým faktem, který průzkum potvrdil, je, že důvěryhodnými zdroji pro získání informací stále zůstávají lidé z  okolí a banka. Jako nejlepšího bankovního kandidáta pro informování o finančních tématech lidé vnímají Českou spořitelnu. Obecně se však shodují, že hlavní zodpovědnost za finanční vzdělávání na sebe mají vzít školy.  

Témata:  lidé finanční gramotnost

Související

Aktuálně se děje

29. května 2025 12:20

20. května 2025 12:26

19. května 2025 12:11

Jak získat odškodnění po nehodě: Právníci radí, co udělat hned po úrazu

Dopravní nehoda je vždy nepříjemná událost, která může mít vážné dopady nejen na zdraví, ale i na psychiku a finanční situaci poškozených. Pokud jste utrpěli zranění při dopravní nehodě, je důležité znát práva poškozeného při nehodě. Zároveň je potřeba vědět, jak správně postupovat při uplatnění nároku na odškodnění. Tento článek vám podrobně představí nejčastější formy odškodnění.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.