Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Těžká rána pro Putina: Ukrajina likviduje rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

Dronové útoky ukrajinských sil na ruské rafinerie donutily Kreml, aby se zaměřil na jejich obranu. Nicméně, Rusko utrpělo značné škody, což se projevuje v současném stavu, kdy docházejí zásoby paliva velkému ropnému gigantu. Podle zprávy deníku Politico, ceny ropy pro ruské spotřebitele v minulém týdnu stouply o deset procent. Co se týče benzínu, jsou ceny na nejvyšší úrovni za posledních šest měsíců, s celkovým růstem o 20 % od ledna.

Ve druhé polovině dubna letošního roku podnikla ukrajinská armáda úspěšný útok na dva zásobníky paliva společnosti Rosněfť, umístěné přibližně 500 kilometrů od hranic. Nešlo přitom o první podobný útok. Ukrajinské bezpilotní letouny zasáhly více než deset rafinerií v devíti ruských regionech.

Philip Ingram, bývalý britský vojenský zpravodajský důstojník a plánovač NATO, zhodnotil současnou situaci slovy: "Je to jako komár, kterého neumíte zabít. Vrací se každou noc a vy jste stále více vyčerpaní." Dodal také, že tato forma útoků alespoň pomáhá uvolnit tlak na frontě.

Ukrajina pravděpodobně dosáhla svého cíle, protože Moskva snížila export ropy na historické minimum. V týdnu od 22. do 28. dubna bylo vyvezeno o 132 tisíc tun ropy méně než ve stejném období loňského roku.

Samozřejmě, tento vývoj je pro Moskvu politickým i vojenským problémem, protože ropa je klíčovým zdrojem jak pro vojenské účely, tak pro ekonomiku. Díky vysoké poptávce po ruské ropě mohl prezident Putin zvyšovat mzdy, snižovat inflaci a ceny léků. Současná situace je ale naopak velkým problémem pro jeho politiku. 

Analytik ruského Národního fondu pro energetickou bezpečnost Igor Juškov upozornil, že ceny ropy nejspíše neklesnou, a Moskva by se mohla dokonce dostat do situace, kdy bude muset dovážet palivo z rezerv, které původně byly určeny pro Bělorusko. Minulý rok byla v Rusku nutná dovozní restrikce kvůli nedostatku paliva na domácím trhu, což vedlo ke zvýšení cen a zákazu vývozu.

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin Rusko Rosněfť

Související

Aktuálně se děje

11. září 2024 11:54

Svět vzpomíná na 11. září: 23 let od tragédie, která si vyžádala tisíce životů

Od nejničivějšího teroristického útoku v historii, při němž dvě letadla narazila do budov Světového obchodního centra, dnes uplynulo 23 let. "Dvojčata", jak se mrakodrapům přezdívalo, se po útoku zřítila k zemi, a pohřbila tisíce lidí. Další tisíce lidí kvůli útoku vážně onemocněly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy