Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko již vydalo přes 170 000 speciálních víz pro Ukrajince

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Přes 170.000 lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajině již dostalo v Česku speciální víza. V úterý jich vnitro udělilo téměř 10.000. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo více než 94.500 uprchlíků, v úterý jich přibylo zhruba 4300. Děti do 15 let svůj pobyt ohlašovat nemusí.

Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru.

O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit. Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu.

Vláda v pondělí rozeslala hejtmanům návrh přerozdělovat uprchlíky mezi jednotlivé regiony podle počtu obyvatel a daňových příjmů. Kabinet by měl o přeposílání lidí jednat dnes. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že určité formy pevných umístěnek do krajů budou nutné, protože kapacity v Praze a ve Středočeském a Jihomoravském kraji se dostávají nad limit.

Na dnešním jednání se ministři shodli s hejtmany na přerozdělování uprchlíků z nejvytíženějších krajů. Odvíjet se bude od počtu obyvatel kraje či ekonomické výkonnosti. Také se shodli na tom, že stát bude platit za ubytování uprchlíků 200 až 250 Kč denně podle typu bydlení, to však ještě musí schválit vláda. Rakušan po dnešní schůzce řekl novinářům, že stát zaplatí za ubytování uprchlíků v tělocvičnách a podobných zařízeních 200 korun denně, a to bez ohledu na to, zda jde o dítě nebo dospělého. Za ubytování penzionového typu zaplatí 250 korun denně, třetinou by měly přispět kraje.

Z Ukrajiny už od začátku ruské invaze uprchly více než tři miliony lidí, uvedla v pondělí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Téměř dvě třetiny uprchlíků - přes 1,83 milionu - zamířily do Polska. Podle dětského fondu OSN (UNICEF) nejméně polovinu všech uprchlíků tvoří děti. Do České republiky podle posledních informací uprchlo přes 200.000 lidí.

Témata:  Ukrajina Česko uprchlíci

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy