uprchlíci

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

Důchody a sociální podpora

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy

Ilustrační fotografie

Jurečka: Systém dávek se uprchlíkům neotevře, zůstane humanitární dávka

Ekonomika

Česko od ledna svůj systém dávek uprchlíkům z Ukrajiny neotevře. Ministerstvo práce původní záměr přehodnotilo. Důvodem je možný dopad na úřady práce i na výdaje. Dál se bude poskytovat humanitární dávka, a to podle uprchlíkova příjmu a zranitelnosti. ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podpora uprchlíků se má od července upravit. Peníze od státu budou dostávat jen uprchlické domácnosti, které budou mít nižší příjem než životní minimum a stanovené náklady na bydlení.

Marián Jurečka a Vlastimil Válek

Jurečka: V ČR teď pracuje 101.600 uprchlíků, z nich už 90 procent platí odvody

Ekonomika

V Česku teď pracuje 101.600 uprchlíků z Ukrajiny. Od začátku ruské invaze si uplatnění na českém trhu práce našlo 262.600 lidí s vízem k ochraně. Na dotaz ČTK to odpověděl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj devět z deseti pracujících příchozích platí odvody, před rokem to nebylo ani pět z deseti. Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že na začátku druhého čtvrtletí pobývalo v ČR asi 221.500 uprchlíků v produktivním věku. Dvě třetiny z nich tvořily ženy.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Ministerstvo má do poloviny ledna připravit revizi dávek pro uprchlíky

Ministerstvo práce má do poloviny ledna navrhnout, jak by měly od dubna vypadat dávky pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Má připravit revizi systému podpory. Uložila mu to vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Asistenční centra pro příchozí budou podle něj kraje provozovat do konce března, pak od nich provozování převezme stát.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Část z milionů uprchlíků z Ukrajiny v Evropě vstoupila na pracovní trh

Ekonomika

Výrazný vliv na polskou ekonomiku měl podle deníku Gazeta Wyborcza příchod milionů lidí, kteří od konce února kvůli ruské agresi uprchli z Ukrajiny. Do Polska od ruského vpádu přicestovalo již více než 4,2 milionu lidí ze sousední země, uvádí polská pohraniční stráž. Zpět na Ukrajinu mezitím odjelo přes 2,24 milionu osob.

Ilustrační fotografie

Příspěvek na ubytování uprchlíků z Ukrajiny by stát měl vyjít maximálně na 2,5 miliardy korun. Vláda ale zřejmě bude muset nabídnout více než 3000 korun na hlavu

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Vláda dnes projedná příspěvek lidem v ČR na ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Příspěvky by podle návrhu příslušného opatření měly být vypláceny zhruba od poloviny dubna, a to za období už od začátku března. Zatím má platit, že jejich vyplácení skončí ke konci června.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Zeman podepsal trojici zákonů na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Prezident Miloš Zeman podepsal trojici zákonů, které mají v Česku usnadnit pobyt uprchlíkům z Ukrajiny v důsledku ruské invaze. ČTK to dnes oznámil prezidentův mluvčí. Zeman podepsal zákony ve stejný den, kdy je ve zrychleném řízení schválil Senát. Opatření tak nabudou účinnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů zřejmě ještě tento týden.

CZK

Příspěvek na ubytování uprchlíků by mohl činit 3000 Kč na osobu na měsíc

Aktuality

Lidé, kteří u sebe doma či ve svých bytech ubytují uprchlíky, by mohli dostávat na ubytovanou osobu solidární příspěvek 3000 korun měsíčně. Nejvýš by ale stát na domácnost poskytoval 9000 korun měsíčně. Návrh podpory pro soukromé ubytovatele představil dnes po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Ilustrační fotografie

Rakušan: Stát na ubytování uprchlíků z Ukrajiny poskytne příspěvek 200 a 250 Kč

Aktuality

Vláda podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) schválila příspěvek na dočasné nouzové přístřeší 200 korun za osobu a noc bez ohledu na to, zda se bude jednat o dospělého nebo dítě. V jiných ubytovacích zařízeních bude dotace státu činit 250 korun. Ministři počítají s tím, že částku ještě navýší kraje. Dvěma třetinami by se na příspěvku pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny podílel stát, třetinou kraje. Rakušan to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Ilustrační fotografie

Česko již vydalo přes 170 000 speciálních víz pro Ukrajince

Aktuality

Přes 170.000 lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajině již dostalo v Česku speciální víza. V úterý jich vnitro udělilo téměř 10.000. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo více než 94.500 uprchlíků, v úterý jich přibylo zhruba 4300. Děti do 15 let svůj pobyt ohlašovat nemusí.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Na jižní Moravě se uprchlíci přesunou z hotelů do tělocvičen, kraj nemá peníze

Jihomoravský kraj končí s ubytováním ukrajinských uprchlíků v hotelích a začne je přesouvat do tělocvičen po celém kraji a na provizorní lůžka v pavilonu B brněnského výstaviště, kde je od minulého týdne asistenční centrum. Přechází tak na zajištění nouzového ubytování. Stát dává krajům 180 korun na osobu a den a kraj nemá peníze na to, aby za uprchlíky platil pobyt v hotelích. Uprchlíci si budou muset také zajistit sami stravu, dosud mají v hotelích plnou penzi. Proto kraj začal jednat s humanitárními organizacemi, zda by v tělocvičnách dokázaly zajistit dostatek základních potravin, řekl dnes novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Ebola, ilustrační fotografie

Uprchlíci roznáší po Itálii Ebolu, informovaly některé servery. Pravda je ale poněkud jiná

Aktuality

České dezinformační servery zveřejnily přelomovou zprávu. Tvrdí, že v Itálii propukla epidemie eboly, kterou do země zřejmě přinesli migranti z afrických zemí. Tyto stránky také varují občany střední Evropy, aby do země necestovali a z Itálie nic neobjednávali. Ve skutečnosti ale jde o smyšlenou zprávu, Itálie totiž eviduje pouze jediný případ eboly u lékaře, který se nakazil už před dvěma lety.

uprchlíci, ilustrační fotografie

Půl milionu uprchlíků v Česku? Jsou tu, jen o nich prý nevíme

Aktuality

Někdejší ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec vstoupil do politiky, založil vlastní stranu s názvem Bezpečnost Odpovědnost Solidarita (BOS). Jak napovídá název, vsadil především na bezpečnostní otázky, v plánu má především posílení bezpečnosti České republiky. Podle něj se totiž v zemi pohybují velké skupiny migrantů, o kterých nikdo nemá žádné informace.

Evropa zachraňuje uprchlíky

Uprchlíkům platíme tisíce eur, aby se vrátili domů. Pomáhá to ale?

Aktuality

Finanční pobídka, odměna za dobré chování, dar, úplatek. Ať už tomu budeme říkat jakkoliv, platby migrantům s cílem povzbudit je k dobrovolnému návratu do jejich země původu jsou nyní klíčem k migrační politice Evropy. Jsou také velkým problémem, výše finanční pobídky v zemích Evropské unie se totiž značně liší.

Angela Merkelová

Aktuality

Proč Merkelová pozvala uprchlíky?

V roce 2013 si německá kancléřka Angela Merkelová zlomila kyčel při lyžování ve švýcarském Svatém Mořici a lékaři jí nařídili odpočinek, připomíná politolog Matt Qvortrup v komentáři pro server Los Angeles Times. Profesor z Coventry University podotýká, že nudící se politička tehdy sáhla po patnáctisetstránkové knize "Transformace světa" od německého historika Jürgena Osterhammela, která ukazuje, že nejúspěšnější ekonomiky 19. století hájily otevřený trh a liberální imigrační zákony, přičemž taková politika urychlila technologický pokrok.

Ilustrační fotografie

Uprchlíci se vrací do místa, ze kterého děsili Evropu

Aktuality

Doupě neřesti plné špíny, násilí a sexuálních napadání. I tak některá média líčila situaci ve francouzském přístavním městě Caials v době, kdy jeho migrační tábor zvaný "džungle" praskal ve švech. Tábor byl před třemi měsíci zničen a proud migrantů se postupně zmírnil, v posledních dnech se ale situace otáčí. A nových uprchlíků přichází stále více.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy