Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřady v Česku odeberou ročně 3000 dětí

Michaela Marksová
Michaela Marksová
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

V Česku se rodinám odebere odhadem 2 500 až 3 000 dětí ročně, píše dnešní MF Dnes. Přesně to nelze říct, protože některé soud odebírá i vícekrát do roka. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové je to více než třeba ve Velké Británii.

Například v roce 2013 bylo v Británii v náhradní rodinné či ústavní péči pět dětí z tisíce. V Česku čtrnáct. Většinou to jsou dětští delikventi, které soud poslal do výchovného ústavu, protože porušili zákon. Druhou nejčastější skupinou jsou děti, jejichž rodiče jsou například ve výkonu trestu či dlouhodobě v nemocnici.

Případy odebírání dětí kvůli zneužívání či týrání jsou spíše výjimečné. Nejčastěji úřady zasahují, když se rodina podle sociálního úřadu o děti nestará dobře. Má špatné bydlení nebo žádné, o dítě neumí pečovat, takže to má zdravotní potíže, špatně se vyvíjí. Jen kvůli chudobě se děti odebírat nesmějí. To je precedentní výrok Ústavního soudu z roku 2011.

U některých případů, o kterých MF Dnes ví, však chybějící bydlení hraje rozhodující roli. Je znát, že v Česku stále chybí sociální bydlení, jehož zavedení má vláda v programu. Na příslušný zákon se čeká. I ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) v pátek připustila, že s odebíráním dětí není vše v pořádku, ale detailnější rozhovor slíbila, až vše prodiskutuje s odborníky z ministerstva.

Témata:  Ministerstvo práce a sociálních věcí děti Michaela Marksová

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy