Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peníze na školní pomůcky a obědy zdarma: Jak získat mimořádnou pomoc od státu

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Rodiče dětí, kteří potřebují finanční podporu na školní pomůcky, mohou požádat o jednorázový příspěvek z mimořádné okamžité pomoci. Tento druh podpory je určen k pokrytí nákladů spojených se vzděláváním a je každoročně poskytován Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Kromě toho již devátým rokem probíhá program Obědy do škol, který umožňuje žákům a studentům získat obědy zdarma. Takto i ve školním roce 2024/2025 pomůžeme mnoha rodinám, které se nacházejí ve finanční tísni.

Mimořádná okamžitá pomoc (MOP) je jednorázová dávka, která může být poskytnuta v situacích mimořádného a nepříznivého charakteru, jež vyžadují rychlé řešení. Výrazný nárůst žádostí o tuto pomoc očekáváme zejména v září a říjnu, kdy bylo v loňském roce přiznáno 55 % všech žádostí z celého kalendářního roku. K 31.7.2024 bylo vyplaceno celkem 1324 dávek MOP určených na vzdělávací účely, což je v porovnání s předchozími lety obdobné množství. Průměrná výše této dávky činí aktuálně 3123 Kč a meziročně roste. Částka, která může být žadatelům vyplacena, se odvíjí od typu a výše potřebného výdaje. MOP lze využít nejen na školní pomůcky, ale i na úhradu družin, škol v přírodě, adaptačních kurzů či mimoškolních aktivit, jako jsou jazykové kurzy nebo tábory, uvádí MPSV.

„V nadcházejících týdnech očekáváme největší počet žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc, která se pojí s výdaji nového školního roku. Našim cílem je, aby na tíživou situaci daných rodin nedoplácely děti. Právě těm jsme připraveni pomoci. Zároveň bych rád připomněl, že o tuto dávku lze žádat i v průběhu roku, a to např. v souvislosti s lyžařskými kurzy v zimních měsících,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ačkoli je mimořádná okamžitá pomoc jednorázovou dávkou, mohou rodiny, které se opakovaně během roku dostanou do finančních potíží, žádat o tuto pomoc opakovaně. Při opakovaném poskytnutí MOP je však nutné dodržet roční limit, který nesmí překročit desetinásobek životního minima jednotlivce, tedy 48 600 Kč.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nadále podporuje bezplatné školní stravování prostřednictvím programu OPZ+. V uplynulém školním roce požádaly o finanční prostředky na bezplatné obědy všechny kraje. Počet dětí zapojených do programu určují kraje samy na základě svých odhadů a priorit. Nejvíce prostředků je směřováno do základních a středních škol, ale podpora se týká i mateřských škol.

„Obědy do škol vnímám jako jeden z klíčových projektů. Něco pro většinu z nás tak
běžného, jako je oběd pro své dítě, si totiž někteří rodiče dovolit nemohou. Pomoc v tomto
směru je tak naprosto zásadní a vítám zapojení všech krajů. Právě kraje poté vyčleněné
peníze dále distribuují tak, aby se dostaly k těm školákům, kteří je potřebují nejvíce,“
doplnil ministr Jurečka.

Témata:  školství Ministerstvo práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.