Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš: Kvůli varování před Huawei se sejde Bezpečnostní rada státu

Huawei
Huawei
Foto: Óscar Gutiérrez/CNET

Kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ohledně zařízení čínských firem Huawei a ZTE se v pátek ráno sejde Bezpečnostní rada státu. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Úřad tento týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Úřad chystá na první polovinu ledna metodický pokyn pro instituce, jak postupovat.

"Máme teď na stole de facto výzvu NÚKIB ke konkrétní firmě a já jsem i kvůli tomu svolal Bezpečnostní radu státu na zítra (pátek) ráno. Protože je potřeba, pokud mluvíme o těch rizicích, tak je potřeba nějakým způsobem je prokázat, aby potom nevznikaly nějaké problémy," řekl poslancům premiér.

Některé úřady už ohlásily, že telefony značky Huawei přestanou využívat. Babiš nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády. Dnes premiér uvedl, že zatímco původně vláda dostala informací o mobilních telefonech, nyní NÚKIB uvádí, že varování vzniklo kvůli ochraně kritické infrastruktury, bez níž by stát nemohl fungovat.

Samo varování podle Babiše žádné povinnosti nepřináší, jde o podklad, na jehož základě by měli správci kritické infrastruktury přijmout přiměřená bezpečnostní opatření. "Úřad nám nedal žádnou analýzu, oznámil nám riziko bez jakékoli analýzy dopadů," zopakoval premiér. NÚKIB to má podle něho dopracovat.

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem. Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích.

Témata:  Huawei NÚKIB

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy