Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Huawei dokáže vyrábět chytré telefony bez amerických čipů

Huawei
Huawei
Foto: Óscar Gutiérrez/CNET

Dodavatelé ze Spojených států přestávají být pro čínskou společnost Huawei Technologies nutností, firma už dokáže vyrábět chytré telefony i bez amerických čipů. Napsal to dnes americký list The Wall Steet Journal (WSJ).

Huawei se nyní snaží snižovat svou závislost na amerických dodavatelích kvůli obchodním restrikcím ze strany Spojených států. Washington v květnu zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Spojené státy čínskou firmu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro Peking, což Huawei popírá.

Mluvčí Huawei uvedl, že firma by chtěla pokračovat v nákupech součástek od amerických dodavatelů. "Pokud to v důsledku rozhodnutí americké vlády nebude možné, nebudeme mít jinou volbu než vyhledávat alternativní dodávky ze zdrojů mimo USA," dodal nicméně.

Analýzy podle listu The Wall Steet Journal ukazují, že Huawei od května snižuje svou závislost na amerických dodavatelích a eliminuje používání amerických čipů v nových modelech chytrých telefonů. Nový telefon Mate 30, který Huawei představil v září, už podle analýzy společností UBS a Fomalhaut Techno Solutions neobsahuje žádné americké součástky, píše list na svých internetových stránkách.

Huawei je nyní druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě za jihokorejským konkurentem Samsung. Podle údajů výzkumné společnosti Gartner zvýšil Huawei ve třetím čtvrtletí prodej smartphonů o 26 procent na 65,8 milionu přístrojů. Firma těžila zejména ze silné poptávky na domácím trhu, kde prodala přes 40 milionů smartphonů.

Témata:  Huawei mobily

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy