zdravotnictví

Ilustrační fotografie

Část lékařů se od ledna přesune do vyšších platových tříd

Daně a mzdy

Návrh změny nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě, který má v gesci Ministerstvo práce a sociálních věcí, byl schválen. Úpravy se týkají navýšení platových tříd lékařů, ale také zubařů a farmaceutů. Nařízení vlády vychází z dohody se zástupci lékařů.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Protesty ve zdravotnictví končí. Platy porostou až o 15 tisíc korun

Aktuality

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali potíže ve zdravotnictví kvůli výpovědím z přesčasů. Protest lékařů by měl být do pátku odvolán na základě dohody o růstu platů. Ty se v některých případech zvýší až o 15 tisíc korun.

Ilustrační fotografie

Jizvení plic je třeba léčit včas, varují pneumologové

Magazín

Stovkám lidí v Česku se jizví plíce. K tomu dochází z nejrůznějších důvodů, důležité ale je zachytit jizvení včas a nasadit tzv. antifibrotickou léčbu. Ta zpomaluje proces, kdy v plicích mizí plocha k dýchání. Desítky pacientů se závažnými nemocemi, které mohou plicní fibrózu provázet, však nechodí na pravidelné kontroly plic, které by mohly lékaře na počínající jizvení včas upozornit.

Ilustrační fotografie

Magazín

Mozkové implantáty pomohly ochrnutému muži znovu chodit

Muž, který v roce 2011 ochrnul při nehodě na kole, se dokázal postavit a chodit pomocí speciální pomůcky poté, co mu lékaři implantovali zařízení, které snímá jeho mozkové vlny a vysílá do páteře pokyny k pohybu správných svalů.

Ilustrační fotografie

Umělá inteligence pomůže s personální krizí ve zdravotnictví

Magazín

Sledování přítomnosti pacienta v pokoji, vyhodnocování jeho pohybu uvnitř a okamžité upozornění například v případě záchvatu nebo pádu. Umělá inteligence ve spojení s kamerami dokáže výrazně zjednodušit pravidelnou kontrolu stavu pacientů, která patří k časově nejnáročnějším činnostem zdravotních sester. Těch podle loňského průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky chybí v České republice až čtyři tisíce. Z analýzy Konica Minolta přitom vyplývá, že s využitím chytrých kamer lze zvýšit efektivitu ošetřující péče až o 30 %.

Ilustrační fotografie

Česku chybí zdravotnické start-upy. Rozvoj nových technologií by přitom ušetřil miliardy

Ekonomika

Jen zhruba 7 % start-upů v Česku se věnuje zdravotnictví.1 Jejich rozvoj komplikuje složité financování ve zdravotnictví, ale i nevole Čechů si za zdravotní péči připlácet. V ČR chybí v tomto segmentu nové technologie a inovace, jako je např. umělá inteligence nebo telemedicína. Podle odborníků ze startupového akceleračního fondu zaměřujícího se na udržitelnost a zdravotnictví by přitom Česko mohlo být ideálním inkubátorem oborových inovací – nabízí kombinaci špičkového zdravotního systému, kvalifikovaných IT odborníků a nízkých nákladů na výzkum a vývoj.

zdravotnictví

Vědci vyvinuli látku proti smrtícímu cizopasníkovi, který napadá lidský mozek

Magazín

Vědci vyvinuli látku proti smrtícímu cizopasníkovi, který napadá lidský mozek a v 97 procentech případů člověka usmrtí. Odborníci látku úspěšně otestovali na myších. Výzkum provedl mezinárodní tým parazitologů a chemiků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK) a z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) v centru Biocev. Vědci zároveň objevili také potenciálně průlomové látky, které by mohly být použity k léčbě malárie či spavé nemoci, sdělilo dnes centrum v tiskové zprávě.

zdravotnictví

Britští lékaři představili inovativní léčbu leukémie, malá pacientka je v remisi

Magazín

Britští lékaři o víkendu na odborné konferenci představili inovativní léčbu leukémie, kterou považují za revoluční pokrok v medicíně. Třináctiletá dívka, u níž nezabíraly žádné formy léčby, se před rokem dostala do péče týmů zdravotníků z londýnské dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH). Díky genové terapii se z terminálního stadia zhoubné rakoviny dostala do remise a je v podstatě vyléčená.

Ilustrační fotografie

Válek doporučil nošení roušek ve zdravotnictví a dopravě

Aktuality

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučil nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě. Vhodné jsou i na návštěvy v domovech seniorů, řekl ČTK po jednání vlády. Vláda dnes také vzala na vědomí další darování covidových vakcín a záměry ministerstva se zdravotnickými přístroji, které ČR dostalo jako covidovou humanitární pomoc.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Válek: Respirátory ve zdravotnictví skončí nejpozději 11. května

Pokud Sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, které má na programu nynější schůze, navrhne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) příští týden zrušení respirátorů ve zdravotnictví a sociálních službách usnesením vlády. Skončí tak nejpozději 11. května, řekl dnes novinářům. Zrušeny ale podle něj mohly být už dnes, kdyby opoziční strany neobstruovaly jednání Sněmovny.

Ilustrační fotografie

Za pět let může ubýt až 200 praktiků, víc než třetina je starší 60 let

Ekonomika

Více než třetina praktických lékařů je starší 60 let a reálně hrozí, že do pěti let ubude 100 až 200 praktiků. ČTK to dnes řekl senátor a lékař Roman Kraus (ODS). Podle něj je v ČR 6475 praktických lékařů pro dospělé, z čehož je 2848 starších 60 let a 1473 je nad 65 let. Ročně atestuje 150 až 180 lékařů v této odbornosti. Kraus navrhuje zatraktivnění oboru na lékařských fakultách a také lepší finanční ohodnocení.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Ministerstvo: Nemocnice dostaly 12,4 miliardy Kč na odměny, mohou je vyplatit

Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení během pandemie covidu-19. Pracovníci by měli odměny dostat nyní k dubnové výplatě nebo nejpozději za měsíc ke květnové výplatě. Zdravotníci mohou získat až 75.000 korun, nezdravotnický personál až 30.000 korun. Celkem ministerstvo poskytovatelům lůžkové péče poslalo 12,4 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ČTK. Zdravotníci mimo nemocnice dostanou odměny prostřednictvím kompenzací z veřejného zdravotního pojištění.

Roman Prymula

O testování celé populace na covid-19 chce Prymula s lékaři jednat v pondělí

Aktuality

O testování celé populace na covid-19 chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s praktickými lékaři jednat v pondělí odpoledne. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Jediná cesta k tak rozsáhlému testování jsou podle něj antigenní testy, které není třeba vyhodnocovat v laboratoři. Kapacity nyní používaných testů metodou PCR by podle něj nestačily.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Praktičtí lékaři už mohou v systému ověřit covid-19 u pacientů

Praktičtí lékaři už v informačním systému mohou ověřit covid-19 u pacientů, třeba kvůli karanténě. ČTK to potvrdil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka i jednotliví lékaři. Slíbený měli přístup bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) už 21. září, čekat na něj ale museli do středy. Lékařům to usnadní informování pacientů, ale také vydávání karantén a izolací. Dosud se museli spoléhat na informace od pacientů.

Ilustrační fotografie

Nemocnice chtějí na odměny pro zdravotníky desítky až stovky milionů

Aktuality

O dotace ve výši desítek až stovek milionů korun žádají nemocnice na odměny pro své zaměstnance, kteří pracovali na jaře v době pandemie koronaviru. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi zástupci nemocnic. Ze státního rozpočtu bylo na odměny vyhrazeno 11,2 miliardy korun a ministerstvo zdravotnictví přijímá žádosti o ně do soboty.

Ilustrační fotografie

Za měsíc by mohl být na trhu společný test na chřipku a covid

Aktuality

Univerzita Karlova (UK) vyvíjí se soukromou sférou společný test na chřipku a koronavirus. Zhruba v půli září by test mohl být uveden na trh, řekl novinářům rektor UK Tomáš Zima po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Spolu s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovu informovali dnes předsedu vlády, že akademická obec je připravena poskytnout na podzim své kapacity pro testování stejně, jako to udělala na jaře. Šlo by o tisíce testů denně.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy