Ministerstvo: Nemocnice dostaly 12,4 miliardy Kč na odměny, mohou je vyplatit

Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení během pandemie covidu-19. Pracovníci by měli odměny dostat nyní k dubnové výplatě nebo nejpozději za měsíc ke květnové výplatě. Zdravotníci mohou získat až 75.000 korun, nezdravotnický personál až 30.000 korun. Celkem ministerstvo poskytovatelům lůžkové péče poslalo 12,4 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ČTK. Zdravotníci mimo nemocnice dostanou odměny prostřednictvím kompenzací z veřejného zdravotního pojištění.

Ilustrační fotografie
reklama

Odměna pro pracovníky v nemocnicích se bude podle ministerstva vyměřovat na základě počtu odpracovaných hodin od loňského října do konce února. Týkat se bude jak zaměstnanců, kteří mají s poskytovatelem hlavní pracovní poměr, tak lidí pracujících na dohodu.

Zdravotníci v ambulancích dostanou odměny prostřednictvím kompenzační vyhlášky, která vyšla 27. dubna. Na jejím základě zdravotní pojišťovny dají do systému veřejného zdravotního pojištění asi 12,6 miliardy korun navíc, nejvíce bude určeno na právě na kompenzace druhé vlny pandemie covidu-19.

Ambulantní zdravotníci dostanou stejně jako ti v nemocnicích 75.000 korun hrubého, pokud měli plný úvazek k 31. prosinci loňského roku. Odměna pro záchranáře dosahuje 120.000 korun. Při nižším úvazku se výše krátí. Kompenzace na odměny by měly být vyplaceny na konci května.

Odměny mohou získat i zdravotníci v lékárnách. Pro vyplacení nezkrácené částky musí za poslední čtvrtletí loňského roku vykázat alespoň 75 procent produkce v porovnání se stejným obdobím roku 2018. Zdravotní pojišťovny ji vyplatí automaticky.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky