Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válek i hygienici dementovali zprávy o mimořádných prohlídkách na tuberkulózu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i hygienici dementovali zprávy šířící se přes sociální sítě a e-maily, podle nichž olomoucká krajská hygienická stanice (KHS) posílá pozvánky na mimořádné vyšetření na tuberkulózu (TBC).

Hygienická stanice vyzvala ty, kteří obdrží toto falešné oznámení, aby ho dále nešířili a nereagovali na něj. Válek v té souvislosti kritizoval nezávislou senátorku za Kroměřížsko a právničku Janu Zwyrtek Hamplovou, že tuto "mimořádně odpudivou dezinformaci" šíří, vyvolává mezi lidmi strach z nákazy tuberkulózou a navíc ji na svém facebooku spojila s výcvikem ukrajinských vojáků v Olomouckém kraji. Vyjádření Zwyrtek Hamplové ČTK zjišťuje, příspěvek na jejím facebooku už odpoledne nebyl.

"Tvrzení, že olomoucká KHS posílá pozvánky na vyšetření na TBC, není pravdivé," uvedl dnes Válek na twitteru.

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje dnes na webu uvedla, že oznámení obsahující údajnou výzvu hygieniků k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu je falešné. "KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně," zdůraznili olomoučtí hygienici.

V Česku byly děti povinně očkovány proti TBC do roku 2010, vakcinace byla ukončená kvůli malému počtu případů i kvůli významným nežádoucím účinkům. Očkují se jen děti z rizikových prostředí, například novorozenci matek ze zemí s vyšším výskytem nákazy. Loni na jaře Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvedl, že v posledních týdnech zaznamenal víc pozitivních vzorků na bakterie způsobující tuberkulózu (TBC) než loni za stejné období. Meziročně tehdy zachycených případů přibylo asi o 46 procent. Analýza neukázala souvislost s tehdejší uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Mladá fronta DNES informovala, že v infekční části Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze od minulého týdne leží sedm dětí ze dvou rodin s podezřením či potvrzenou plicní formou tuberkulózy.

V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině. Cizinci dlouhodobě tvoří asi třetinu případů, nejčastěji šlo o muže, kteří do Česka míří za prací.

Témata:  Vlastimil Válek (TOP 09) TBC zdravotnictví

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy