O testování celé populace na covid-19 chce Prymula s lékaři jednat v pondělí

O testování celé populace na covid-19 chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s praktickými lékaři jednat v pondělí odpoledne. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Jediná cesta k tak rozsáhlému testování jsou podle něj antigenní testy, které není třeba vyhodnocovat v laboratoři. Kapacity nyní používaných testů metodou PCR by podle něj nestačily.

Roman Prymula
reklama

Podle čtvrtečních dat bylo pozitivních více než 31 procent všech vzorků, které laboratoře stihly za den vyšetřit. "Jednatřicet procent je v populaci obrovská zátěž," řekl ministr. Případů, které testy neodhalí, může být podle něj mnohonásobně více, než ukážou denně testy.

Celoplošné testování by měli zajišťovat praktičtí lékaři a používat takzvané antigenní testy, tedy levnější, rychlejší, ale méně přesnou variantu. "Jiné testy, které by to umožnily, v podstatě nemáme. Unikne nám třeba tři nebo pět případů ze sta. Ale i kdyby jich uniklo 20, tak těch 80 zachytíme. Pokud to chceme udělat, není to na 100 procent exaktní, ale je to jediná cesta," uvedl.

Testování by mělo být dobrovolné a zdarma, Prymula podle České televize (ČT) doufá v účast alespoň šesti milionů lidí. "Spoléháme na to, že lidé by chtěli vědět a měli by chtít vědět, jestli jsou pozitivní, nebo nikoliv," řekl ministr.

Na ceně testu se už ministerstvo podle ČT dohodlo se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Z celkových 350 korun představuje 150 korun cenu testu a zbytek by dostal praktický lékař. Stát počítá s pořízením deseti milionů sad, takže testování může stát až 3,5 miliardy korun, uvedla ČT. Prymula k tomu řekl, že v případě uzavření země v takzvaném lockdownu jsou náklady čtyři miliardy korun denně.

Ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání vlády, kde Prymula podle svých slov "ambiciózní projekt protestování v podstatě všech obyvatel" poprvé zmínil, mluvil o tom, že o něm diskutuje s praktickými lékaři. Předseda jejich sdružení Petr Šonka ČTK poté řekl, že s ním ho nikdo neprobíral.

"Dominantně jsme jednali s náměstkem ředitele VZP (Davidem) Šmehlíkem," upřesnil dnes ministr. S praktickými lékaři bude jednat v pondělí v pozdních odpoledních hodinách.

Ve středu ministr k testování také uvedl, že bude nutné zabezpečit dostatek testů a zvládnout všechny testovat v poměrně krátkém čase.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky