vichřice Sabine (únor 2020)

Ilustrační fotografie

Pojišťovny řeší škody po bouři Sabine. Škody šplhají k milionu

Pojištění

Přes dvacet tisíc případů poškození majetku způsobil v České republice podle odhadu pojišťoven orkán Sabine. Vítr v minulých dnech ničil střechy, obložení domů i vybavení zahrad. K včerejšímu dni nahlásilo škody přes deset tisíc lidí a další poškození se stále hlásí.

Ilustrační fotografie

Výstraha prodloužena. Silný vítr potrápí Česko až do středečního večera

Aktuality

Silný vítr místy s nárazy nad 65 kilometrů v hodině bude v Česku foukat až do středečního večera. Meteorologové prodloužili platnost výstrahy, s větrným počasím mají lidé počítat ve všech 14 krajích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Se silným větrem se Česko potýká už dva dny, působí problémy v dopravě a dodávkách elektřiny.

Větrná elektrárna, ilustrační fotografie

Bouře Sabine roztočila české větrné elektrárny

Aktuality

Větrné elektrárny v Česku v pondělí pokryly zhruba čtyři procenta průměrné denní spotřeby země. Běžně mají podíl pod jedno procento. ČTK to dnes řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) Štěpán Chalupa. Důvodem podle něj byla větrná bouře Sabine, která se prohnala Evropou včetně Česka.

Hasiči, ilustrační fotografie

Vítr druhým dnem zaměstnává hasiče. Bez elektřiny je přes 40 tisíc domácností

Aktuality

Bez dodávek elektřiny je dnes kvůli silnému větru přibližně 42.000 českých domácností. V síti distribuční společnosti ČEZ je to přes 23.000 odběratelů, společnost E.ON má bez proudu 19.000 míst. Nejvíce poruch je v jižních Čechách a Libereckém kraji. Společnosti předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti ještě dnes. ČTK to sdělily mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a E.ON Božena Herodesová.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Vichřice Sabine a pojištění. Jak postupovat při hlášení škod a co si ohlídat?

Z živlů má vítr v Česku hned po vodě na svědomí druhý nejvyšší počet pojistných událostí. Jak postupovat, když vaše auto, dům či jinou nemovitost poškodila vichřice Sabine? Dobrá zpráva na začátek: pojištění proti škodám způsobeným vichřicí je zahrnuto mezi základní pojistná nebezpečí u pojištění nemovitosti. Pokud jste si tuto pojistku dříve sjednali, měla by vám pojišťovna škody bez problémů uhradit. Je ale třeba dodržet několik kroků.

Hasiči, ilustrační fotografie

Vichřice pustoší Česko. V dalším kraji vyhlásili energetici kalamitní stav

Aktuality

V Plzeňském kraji stoupl počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru bez elektřiny. Aktuálně řeší technici ČEZ v kraji 55 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí, bez proudu je 55.000 odběrných míst, řekla dnes ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Energetici z ČEZ vyhlásili už ráno kalamitní stav v Plzeňském, Karlovarském a Středočeském kraji. Nejvíce poruch na vedení je na Klatovsku, kde je bez proudu kolem 11.000 odběratelů, poruchy jsou také na Domažlicku, Rokycansku či Plzeňsku.

bouřky

Bouře Sabine: Zrušeny stovky letů, jeden mrtvý, další zranění

Aktuality

Bouře, která se v neděli a v noci na dnešek prohnala západní Evropou, si v Německu vyžádala několik těžce zraněných. Ve Švédsku se převrátil člun s rybáři, jeden z nich zahynul, další se pohřešuje. I dnes musely být kvůli bouřlivému počasí na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů či vlakových spojení. Bez elektřiny zůstávaly desítky tisíc domácností v Británii, Německu i ve Francii. Silný vítr působí problémy i v Česku.

Ilustrační fotografie

E.ON vyhlásil na jihu Čech kalamitní stav

Aktuality

Společnost E.ON vyhlásila v Jihočeském kraji kalamitní stav. Kvůli silnému větru je nyní v regionu a z části také na Vysočině bez elektřiny 50.000 domácností. V obou krajích energetici zaznamenali šest desítek poruch na vedení vysokého napětí. Za společnost E.ON to ČTK řekla Martina Slavíková.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Vítr měl rychlost až 180 km/h. Zastavil vlaky, 100 tisíc domácností bez proudu

Vítr v Česku dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, už brzy ráno přerušil mnohde dopravu i dodávky proudu pro sto tisíc odběratelů. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu. Preventivně budou uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady. Liberecký kraj také doporučil rodičům, ať neposílají děti do školy.

Hasiči, ilustrační fotografie

V Brně se kvůli očekávanému větru zavírají parky i hřbitovy

Aktuality

Veřejná zeleň města Brna kvůli výstraze meteorologů před silným větrem preventivně uzavírá městské parky, zůstanou uzavřené do úterního poledne. ČTK to řekl ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala. Zavřené zůstanou i hřbitovy. Uzavřený zůstane například i zámecký park ve Slavkově.

Ilustrační fotografie

Silný vítr zaměstnává hasiče, zavřel zoo a hřbitovy

Aktuality

Kvůli silnému větru vyjížděli pražští hasiči od půlnoci do dnešního rána k 81 případům, uvedli na twitteru. Šlo hlavně o popadané stromy a uvolněné plechy. Kvůli nepříznivému počasí dnes zůstane zavřená zoologická zahrada v Troji. Pro veřejnost jsou zavřeny také všechny pražské hřbitovy a nejezdí přívozy.

Ilustrační fotografie

Vichřice v Česku: Meteorologové vyhlásili extrémní stupeň nebezpečí

Aktuality

Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí výstrahy před větrem, který má dnes zasáhnout Českou republiku. V noci má být podle jejich předpokladu vítr na většině území republiky velmi silný, postupně ale zesílí a v pondělí bude foukat extrémně silně. Zejména v západní polovině ČR bude mít v nárazech ojediněle rychlost až 110 kilometrů v hodině. V pondělí večer a v noci vítr přechodně zeslábne, aby se v úterý ráno vrátil s menší intenzitou, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační fotografie

Aktuality

Na Česko se žene vichřice. Meteorologové vyhlásili vysoký stupeň nebezpečí

V neděli večer zasáhne Česko velmi silný vítr, který může v nárazech dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Na jižní a střední Moravě bude foukat o něco méně, kolem 70 kilometrů za hodinu. Meteorologové v aktuální výstraze uvedli, že kvůli pádu stromů mohou vznikat problémy v dopravě či dodávkách elektrické energie. Silný vítr spolu s napadaným mokrým sněhem způsobil v části země problémy v dopravě a poruchy na rozvodné síti už na začátku tohoto týdne.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy