Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výstraha prodloužena. Silný vítr potrápí Česko až do středečního večera

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Silný vítr místy s nárazy nad 65 kilometrů v hodině bude v Česku foukat až do středečního večera. Meteorologové prodloužili platnost výstrahy, s větrným počasím mají lidé počítat ve všech 14 krajích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Se silným větrem se Česko potýká už dva dny, působí problémy v dopravě a dodávkách elektřiny.

Silný západní vítr proniká podle meteorologů do střední Evropy s chladným oceánským vzduchem. Doprovází bouři nazvanou Sabine. Dnes se vítr proti pondělku zmírnil, meteorologové čekají nárazy až 90 kilometrů v hodině, na horách až 110 km/h. Dnes večer a v noci na středu částečně zeslábne. Ve středu vítr opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 km/h, na horách kolem 90 km/h.

Aktualizovaná výstraha platí od dnešních 10:30 do středečních 18:00. Vítr může lámat stromy a větve, působit menší škody na budovách a komplikace v dopravě, varuje ČHMÚ. Lidé mají být opatrní při pohybu venku a při řízení vozidel, na horách by měli omezit túry a nechodit na hřebeny.

V pondělí meteorologové nejsilnější náraz větru naměřili na Sněžce, a to o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. V nižších polohách místy rychlost větru v nárazech přesáhla 100 km/h. Jde o podobné nebo vyšší rychlosti větru jako při vichřici Emma v březnu 2008 či Herwart v říjnu 2017. Víc foukalo při orkánu Kyrill v lednu 2007.

Témata:  počasí vítr vichřice Sabine (únor 2020)

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy