Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bouře Sabine: Zrušeny stovky letů, jeden mrtvý, další zranění

bouřky
bouřky
Foto: Pixabay

Bouře, která se v neděli a v noci na dnešek prohnala západní Evropou, si v Německu vyžádala několik těžce zraněných. Ve Švédsku se převrátil člun s rybáři, jeden z nich zahynul, další se pohřešuje. I dnes musely být kvůli bouřlivému počasí na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů či vlakových spojení. Bez elektřiny zůstávaly desítky tisíc domácností v Británii, Německu i ve Francii. Silný vítr působí problémy i v Česku.

Kvůli orkánu, který Němci nazývají Sabine a jehož vítr místy dosahuje až 180 kilometrů za hodinu, dnes německá letiště zrušila přes 800 letů. Velké problémy i na železnici se očekávají celý den. Kvůli živlu zůstaly v některých částech Německa uzavřené školy, týká se to například celého Bavorska, kde bylo dopoledne na 50.000 domácností bez elektřiny.

V celém jižním Německu dnes platí druhý nejvyšší stupeň varování, v některých regionech Bavorska a Bádenska-Württemberska dokonce stupeň nejvyšší. Meteorologové zde očekávají extrémně nepříznivé počasí.

Letiště v Mnichově dnes zrušilo 420 letů, letiště ve Stuttgartu do dnešního rána 35. Stovky odřeknutých spojů jsou ale také na západě a severu země, kudy už bouře prošla. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem počítalo na dnešek se zrušením 140 letů, vzdušné přístavy v Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem odřekly dohromady dalších 150 letů, Hamburk kolem 90. Dopady to má i na spojení s Prahou, odvoláno bylo několik letů.

V nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko jsou ale podle agentury DPA škody menší, než se čekalo. Například ve Frankfurtu nad Mohanem nicméně rameno jeřábu pod náporem větrem spadlo na tamní dóm, jemuž poškodilo střechu.

Orkán v neděli pozdě večer vážně zranil dva lidi v Saarbrückenu na západě Německa, když na ně spadl strom. Život jednoho z nich je v ohrožení.

Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů, bezmála polovinu, a varovala před vysokými "záplavovými vlnami" na pobřeží. Dnes ráno výstraha stále platila pro 38 departementů na severu Francie. Bez elektřiny se ocitlo na 130.000 domácností.

Zejména na severu Británie bouře, kterou Britové nazývají Ciara, způsobila rozsáhlé záplavy a meteorologové dál varují. Hrozí podle nich zejména sněhové bouře, stále silný vítr a námraza, které by mohly Británii zasáhnout v příštích třech dnech. V některých oblastech může napadnout až 20 centimetrů sněhu.

V Belgii v noci na dnešek rychlost větru v nárazech přesahovala 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Na některých místech kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky a v Bruselu v neděli večer i dnes ráno nejezdila část městské dopravy.

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádala bouře Ciara ve Švédsku. V neděli večer se tam se dvěma rybáři převrátil na jezeře člun, jeden z mužů zahynul a po druhém záchranáři pátrají. Ve Švédsku a v Norsku bouře rovněž silně narušila dopravu, v neděli i dnes musela být zrušena řada letů a nevyjelo mnoho trajektových a vlakových spojů. Až do půlnoci byl kvůli silnému vichru mimo provoz most spojující přes úžinu Öresund Dánsko se Švédskem.

V Česku vítr dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a přerušil na mnoha místech dopravu i dodávky proudu. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu. Preventivně byly uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady.

Témata:  počasí vichřice Sabine (únor 2020) mraky

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy