Vichřice pustoší Česko. V dalším kraji vyhlásili energetici kalamitní stav

V Plzeňském kraji stoupl počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru bez elektřiny. Aktuálně řeší technici ČEZ v kraji 55 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí, bez proudu je 55.000 odběrných míst, řekla dnes ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Energetici z ČEZ vyhlásili už ráno kalamitní stav v Plzeňském, Karlovarském a Středočeském kraji. Nejvíce poruch na vedení je na Klatovsku, kde je bez proudu kolem 11.000 odběratelů, poruchy jsou také na Domažlicku, Rokycansku či Plzeňsku.

Hasiči, ilustrační fotografie

Hasičům přibývá strmě zásahů. Podle jejich mluvčího Petra Poncara dnes evidují v kraji už kolem 360 událostí, které souvisejí s větrem. Nejčastěji likvidují popadané stromy na Klatovsku, jižním Plzeňsku a Domažlicku. V Klatovech vyjížděli také k utržené střeše panelového domu, v Dobřanech vítr poškodil věžičku na kostele sv. Mikuláše, v Březině na Rokycansku spadly dva stromy částečně na rodinný dům, vzrostlý smrk spadl na dům v Babylonu na Domažlicku. Ráno na Domažlicku poškodila padající větev sanitku záchranářů, která jela k výjezdu. U Třemošné narazil po poledni do spadlého stromu osobní vlak. Dopoledne narazilo do stromu na silnici osobní auto v Oselcích. Podle dostupných informací se události obešly bez zranění.

Správa železnic kvůli popadaných stromům nebo z preventivních důvodů uzavřela několik úseků tratí, například mezi Chlumčany a Přešticemi, trati z Klatovy do Železná Ruda, do Horažďovic a do Domažlic nebo mezi Stráží u Tachova a Borem.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky