Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vichřice pustoší Česko. V dalším kraji vyhlásili energetici kalamitní stav

Hasiči, ilustrační fotografie
Hasiči, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V Plzeňském kraji stoupl počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru bez elektřiny. Aktuálně řeší technici ČEZ v kraji 55 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí, bez proudu je 55.000 odběrných míst, řekla dnes ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Energetici z ČEZ vyhlásili už ráno kalamitní stav v Plzeňském, Karlovarském a Středočeském kraji. Nejvíce poruch na vedení je na Klatovsku, kde je bez proudu kolem 11.000 odběratelů, poruchy jsou také na Domažlicku, Rokycansku či Plzeňsku.

Hasičům přibývá strmě zásahů. Podle jejich mluvčího Petra Poncara dnes evidují v kraji už kolem 360 událostí, které souvisejí s větrem. Nejčastěji likvidují popadané stromy na Klatovsku, jižním Plzeňsku a Domažlicku. V Klatovech vyjížděli také k utržené střeše panelového domu, v Dobřanech vítr poškodil věžičku na kostele sv. Mikuláše, v Březině na Rokycansku spadly dva stromy částečně na rodinný dům, vzrostlý smrk spadl na dům v Babylonu na Domažlicku. Ráno na Domažlicku poškodila padající větev sanitku záchranářů, která jela k výjezdu. U Třemošné narazil po poledni do spadlého stromu osobní vlak. Dopoledne narazilo do stromu na silnici osobní auto v Oselcích. Podle dostupných informací se události obešly bez zranění.

Správa železnic kvůli popadaných stromům nebo z preventivních důvodů uzavřela několik úseků tratí, například mezi Chlumčany a Přešticemi, trati z Klatovy do Železná Ruda, do Horažďovic a do Domažlic nebo mezi Stráží u Tachova a Borem.

Témata:  energetika počasí vichřice Sabine (únor 2020) vítr

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy