Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vítr měl rychlost až 180 km/h. Zastavil vlaky, 100 tisíc domácností bez proudu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vítr v Česku dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, už brzy ráno přerušil mnohde dopravu i dodávky proudu pro sto tisíc odběratelů. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu. Preventivně budou uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady. Liberecký kraj také doporučil rodičům, ať neposílají děti do školy.

Už v noci vítr přicházející do Česka z Německa místy značně přesáhl sílu orkánu. Na Sněžce dosáhl v nárazech rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a na dalších místech na horách se rychlost větru přiblížila 130 kilometrům za hodinu. Na twitteru to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v nížinách se rychlost větru dostala vysoko, v nárazech činila podle meteorologů asi 100 kilometrů za hodinu.

Vítr shazoval stromy a větve. Téměř sto tisíc odběratelů po celé republice kvůli tomu zůstala bez proudu. V síti firmy ČEZ bylo bez elektřiny po 07:00 asi 90.000 odběrných míst a v síti firmy E.ON 6000 domácností. Nejhorší je situace ve středních Čechách, kde je bez proudu kolem 37.000 domácností. V tiskových zprávách to oznámily firmy ČEZ a E.ON.

Popadané stromy také na řadě míst zastavily vlaky. Před 08:00 přetrvávaly problémy podle webu Českých drah na více než dvaceti tratích po celé zemi. Potíže byly hlavně v Čechách, například mezi Klatovy a Plzní, Chebem a Plzní či na tratích kolem Českých Budějovic, ale některé tratě uzavřel vítr i na Moravě. V noci na dnešek byl také kvůli problémům s větrem v Německu zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem.

Hasiči v celém Česku vyjeli kvůli větru dnes do 07:00 k více než šesti stovkám událostí. "Nejhorší situace je ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji a také hlavním městě," uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Pád stromu na osobní auto třeba v Libínském sedle na Prachaticku lehce zranil jednoho člověka. Spadlý strom také uzavřel například silnici I/24 u Nové Vsi nad Lužnicí zhruba 500 metrů před hraničním přechodem a na I/50 u Uherského Brodu převrátil vítr nákladní auto s vlekem. Dálniční síť je podle mluvčího Ředitelství silnic i dálnic Jana Rýdla zatím sjízdná bez omezení. "Ale vidíme na kamerách, že řidiči mají často s poryvy větru problémy. ŘSD doporučuje snížit rychlost a velkou opatrnost na otevřených úsecích a při předjíždění kamionů," varoval.

Silný vítr dnes také zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Provoz lanovky na Sněžku je podle správců lanovky možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Horská služba Krkonoše nedoporučuje kvůli silnému větru hřebenové túry.

Liberecký kraj kvůli orkánu už v neděli večer doporučil rodičům nechat raději děti doma. "Provoz škol bude v omezeném režimu zajištěn, absence bude omluvena," řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Karlovarský kraj vyzval ředitele škol, aby akceptovali případné absence dojíždějících žáků. Některá města kvůli větru preventivně uzavřela místa, kde jsou vzrostlé stromy. Například Mladá Boleslav zavřela park Štěpánka, les v lokalitě Na Radouči a městské hřbitovy. Hřbitovy jsou zavřené i třeba v Kladně nebo Prostějově. Preventivně se uzavírá i pražská zoo nebo Safari Park ve Dvoře Králové.

Témata:  počasí vítr vichřice Sabine (únor 2020)

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy