věda

Ilustrační fotografie

Mozkové implantáty pomohly ochrnutému muži znovu chodit

Magazín

Muž, který v roce 2011 ochrnul při nehodě na kole, se dokázal postavit a chodit pomocí speciální pomůcky poté, co mu lékaři implantovali zařízení, které snímá jeho mozkové vlny a vysílá do páteře pokyny k pohybu správných svalů.

Ilustrační fotografie

Klinická smrt: Co lidé prožívají?

Magazín

Klinická smrt je stav, kdy se zastaví srdeční činnost a dýchání na přibližně 5 až 6 minut. Tento stav může nastat například v důsledku srdeční zástavy, náhlého úrazu, otravy. Lidé, kteří prožívají klinickou smrt, mohou mít různé zážitky.

Ilustrační fotografie

Vědci objevili příčinu šedivění vlasů

Magazín

Američtí vědci se domnívají, že se jim podařilo odhalit příčinu šedivění vlasů s přibývajícím věkem. Za fenomén podle nich mohou pigmentové buňky ve vlasových folikulech, které ztrácejí schopnost dozrávat, a nejsou tak vlasům déle schopny dodávat přirozenou barvu nebo odstín.

Ilustrační fotografie

Vědci naučili papoušky telefonovat přes tablet. Opeřenci byli nadšení

Magazín

Papoušci, jak je známo, vynikají vysokým intelektem a rádi se učí, což přivedlo skupinu vědců ze Severovýchodní univerzity v Bostonu na myšlenku vyzkoušet, zda budou tito ptáci schopni interagovat přes videokonferenční hovor. Zjistili, že papoušci nejen, že telefonovat dokážou, ale že jsou díky virtuální interakci s jinými opeřenci i šťastnější.

Ilustrační fotografie

Magazín

Vědcům se podařilo omladit kožní buňky o 30 let, je naděje na zpomalení stárnutí

Vědcům z Cambridgeské univerzity se podařilo omladit kožní buňky 53leté ženy do podoby, jakou mají buňky 23letého člověka. Doufají, že jejich poznatky budou v budoucnu využitelné pro zmlazení buněk i dalších tělesných orgánů. Cílem výzkumu je vyvinout léčbu nemocí vázaných na přibývající věk, například diabetu, nemocí srdce a neurologických poruch.

Ilustrační fotografie

Experti zjistili, co stresuje důchodce. Nejsou to jen peníze a zdraví

Magazín

Britská kampaň ukázala, že 17 procent seniorů vyhledává přátele, rodinu či sousedy méně než jednou za týden. Jeden z deseti důchodců pak stráví celý měsíc, aniž by se setkal s někým se svých milovaných. Pro dva z pěti seniorů je hlavním „partnerem“ televize. Nenechme se ale mýlit, samota se netýká jen starší generace.

Ilustrační fotografie

První geneticky modifikované děti slaví rok. Vědci hrozí soud

Aktuality

Velký ohlas ve vědecké komunitě způsobil loni čínský vědec Che Ťien-kchuej, který nejenže lidská embrya modifikoval, ale také je vložil do dělohy. Loni v říjnu se pak z jednoho těhotenství narodila dvojčata, holčičky LuLu a Nana, první geneticky modifikované děti na světě. Vědec to oznámil před rokem, 25. listopadu.

Anthropos - Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci:

Převratný objev: Vědci zjistili, jak byly v pravěku krmeny malé děti

Magazín

Malé děti pily mléko z lahviček už před více než 3000 lety, zjistili archeologové na základě stop zvířecího tuku uvnitř nádobek vyrobených z hlíny. Na svých internetových stránkách o tom informovala britská BBC. Na základě tohoto zjištění je možné usuzovat, že malé děti v době bronzové a železné dostávaly jako doplněk k mateřskému mléku i mléko zvířat a to pak mohlo přispět k nárůstu populace.

Ilustrační fotografie

Magazín

Milujete kočky? Váš domácí mazlíček nosí smrt, varují vědci

Mazlení se s koťátky bývá obecně považováno za dobrý způsob relaxace. V mnoha městech vznikají kočičí kavárny, kde je možné vypít si šálek kávy nebo čaje v přítomnosti desítek koček. Vědci ale poukazují, že mazlení s koťaty by mohlo majitelům zvířat způsobit život ohrožující infekci. Závěry studie cituje server The Independent.

Ilustrační fotografie

Děsivá zpráva vědců: Svět je kompletně zamořený. Je to všude

Magazín

Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci, kteří zkoumali vzorky sněhu a dešťové vody z těchto o oblastí světa. Zatímco výzkum německých odborníků, který našel mikroplasty v Arktidě, byl od začátku zaměřen právě na zkoumání tohoto druhu znečištění, vědci v USA objevili mikroplasty ve srážkové vodě pouhou náhodou. Informovala o tom agentura DPA a deník The Times.

Ilustrační fotografie

Magazín

Stane se to znovu! Zemi hrozí katastrofa, varuje NASA

Ve Washingtonu D. C. se odehrála odborná konference na téma pádu asteroidů. Odborníci z Mezinárodní akademie astronautikyy (IAA) se shodli na tom, že střet planety s asteroidem je obrovským nebezpečím pro lidskou civilizaci.

První reálný snímek černé díry

Podívejte se, jak vypadá černá díra. Astronomové zveřejnili první reálný snímek

Magazín

Mezinárodní tým astronomů dnes zveřejnil vůbec první snímek černé díry, který se podařilo pořídit díky projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT). O tomto úspěchu informovali vědci na tiskových konferencích uspořádaných najednou na šesti místech ve světě - v Bruselu, Washingtonu, Santiagu de Chile, Šanghaji, Tchaj-peji a v Tokiu.

Mars

Na Marsu je metan. Může jít o známku života, potvrdili vědci

Magazín

Vědci poprvé z nezávislého zdroje potvrdili, že na povrchu Marsu se vyskytuje metan, tedy plyn, který je považován za možnou známku existence živých organismů. Podle studie, kterou tým z římského Národního astrofyzikálního ústavu zveřejnil v odborném časopise Nature Geoscience, výskyt metanu dokládají měření z evropské družice Mars Express. Už předtím tento plyn detekovaly přístroje z amerického vozítka Curiosity.

Vitamíny, ilustrační fotografie

Zázračný vitamín C. Je skutečně třeba ho užívat?

Magazín

Vitamín C působí spolu s dalšími vitamíny, a proto je účinnější přijímat jej v zelenině a ovoci než v potravinových doplňcích. Vitamínové preparáty obsahující vitamín C jsou často považovány za nezbytné spojence v boji proti virům v zimě. Je to skutečně tak?

Ilustrační fotografie

Magazín

Vědci přišli s převratnou novinkou. Hormon apelin by mohl pomoci slábnoucím seniorům

Hormon přítomný ve svalech by mohl být klíčem v boji proti ochablosti svalů spojené se stářím, která je jednou z hlavních příčin nesoběstačnosti seniorů. Vědci z francouzského Národního výzkumného ústavu INSERM a Toulouské univerzity Paula Sabatiera zjistili, že apelin, což je hormon vylučovaný při cvičení, je schopen obnovit schopnost svalů. Pokusy byly provedeny na starých myších, jimž byl apelin podáván, píše francouzský týdeník L´Express.

Moře, ilustrační fotografie

Magazín

Mrtvá zóna, kde nic nepřežije. Vědci varují před katastrofou

Představte si plochu velikosti Skotska, kde není téměř žádný život. Vyjma primitivních živočichů a mikrobů na ní nic nepřežije a cokoliv do ní zabloudí, zemře. Pravděpodobně vás jako první napadnou rozsáhlé pouštní oblasti, opak je ale pravdou. Vědci tuto zónu objevili před nedávnem a nachází se pod vodou.

Ilustrační fotografie

Vědci pracují na lepších bateriích pro notebooky. Jaké novinky nás čekají v roce 2019?

Magazín

Naše nároky na baterie notebooků, smartphonů a dalších přenosných zařízení se nepřetržitě zvyšují: chceme mít stále lehčí a tenčí přístroje, které ale zároveň vydrží mnohem déle v provozu. Vývoj baterií pohání také automobilový průmysl, který potřebuje prodloužit dojezd a zrychlit dobíjení baterií elektromobilů. Jaké jsou aktuální trendy ve vývoji baterií do notebooků a jaké novinky nás čekají v roce 2019?

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy