Zeman podepsal trojici zákonů na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Prezident Miloš Zeman podepsal trojici zákonů, které mají v Česku usnadnit pobyt uprchlíkům z Ukrajiny v důsledku ruské invaze. ČTK to dnes oznámil prezidentův mluvčí. Zeman podepsal zákony ve stejný den, kdy je ve zrychleném řízení schválil Senát. Opatření tak nabudou účinnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů zřejmě ještě tento týden.

Ilustrační fotografie
reklama

První z vládních předloh má usnadnit postupy udělování oprávnění k pobytu pro ukrajinské uprchlíky. Upravuje také vstup Ukrajinců do systému veřejného zdravotního pojištění. Pobytové oprávnění je také podmínkou pro další začlenění běženců do systému dávek, na pracovní trh nebo do vzdělávání. Zákon je podle vládního zdůvodnění nutný kvůli masivní migrační vlně z Ukrajiny, z níž už odešlo kvůli ruské agresi kolem tří milionů lidí.

Další z norem má usnadnit běžencům z Ukrajiny přístup na pracovní trh. Pracovat budou moci bez pracovního povolení a zaměstnání získají bez překážek. Třetí zákon umožní školám zvýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům. Postarat se o ně budou moci rovněž ukrajinští pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky