Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka: V ČR teď pracuje 101.600 uprchlíků, z nich už 90 procent platí odvody

Marián Jurečka a Vlastimil Válek
Marián Jurečka a Vlastimil Válek
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

V Česku teď pracuje 101.600 uprchlíků z Ukrajiny. Od začátku ruské invaze si uplatnění na českém trhu práce našlo 262.600 lidí s vízem k ochraně. Na dotaz ČTK to odpověděl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj devět z deseti pracujících příchozích platí odvody, před rokem to nebylo ani pět z deseti. Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že na začátku druhého čtvrtletí pobývalo v ČR asi 221.500 uprchlíků v produktivním věku. Dvě třetiny z nich tvořily ženy.

"Když se podíváme na mezinárodní srovnání, jsme velmi úspěšní v tom, jaký podíl dospělých nám na českém pracovním trhu od začátku války pracuje. To je potřeba ocenit. Tito lidé logicky odvádějí odvody i daně. Zhruba 90 procent těchto pracovněprávních vztahů je zpojistněných. Jsou to buď lidé zaměstnaní na plný či částečný úvazek s plnohodnotnými odvody, nebo na dohody nad limitem," uvedl Jurečka. V polovině loňského roku odváděla podle něj pojistné necelá polovina pracujících uprchlíků.

K 19. červnu v ČR mělo práci 101.588 lidí s vízem k ochraně. Od začátku války jich bylo 262.642. Část z nich se vrátila, část práci změnila.

Uprchlíci s vízem k ochraně mohou v Česku pracovat bez překážek, povolení nepotřebují. Zaměstnavatel musí jejich přijetí oznámit úřadům práce. Od dubna pracovníky hlásí i České správě sociálního zabezpečení, která vede evidenci zaměstnanců a dohodářů s vízem k ochraně v registru nemocenského pojištění.

Od července se změní podoba dávek pro uprchlíky. Stát lidem, kteří mohou pracovat, bude platit nouzové ubytování pět měsíců. Pak si musí bydlení hradit sami. Solidární příspěvek domácnostem, které příchozí ubytovaly, se přestane vyplácet. Podporu na bydlení by měli uprchlíci dostávat v humanitární dávce. Při výpočtu její výše bude hrát roli uprchlíkův příjem. Úřad práce kvůli jeho ověření může po zaměstnavateli chtít potvrzení o výdělku. Ten by se dal zjistit i od sociální správy z odvodů.

Organizace na pomoc uprchlíkům nový model podpory kritizují. Poukazují na to, že příchozí obvykle pracují v nekvalifikovaných profesích a mají nízké výdělky. I s minimálním příjmem o peníze od státu ale přijdou, hrozí jim tak chudoba a ztráta bydlení. Podle zástupců organizací nová podoba dávek bude motivovat k práci načerno. Stát by tak přišel o odvody a daně.

Témata:  Marián Jurečka (KDU-ČSL) uprchlíci práce

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Daří se vládě ozdravovat veřejné finance? Detailní pohled na čísla

Hospodaření státního rozpočtu – tedy to, za které odpovídá vláda – bylo letos v prvním pololetí nejlepší od roku 2019. Pololetní schodek vládního hospodaření je totiž nominálně nižší než v letech 2020 až 2023, necelých 180 miliard korun. Přesto veřejný dluh narůstá za vlády premiéra Petra Fialy zhruba stejně rychle jako za covidu. I když mezitím stouply daně a odvody, nejen v rámci konsolidačního balíčku. Jak to jde dohromady? A plní současná vláda svůj předvolební slib konsolidace veřejných financí?