Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka: Příspěvek na ubytování uprchlíků bude 3000 Kč, na měsíc nejvýš 12 tisíc

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek 3000 korun na osobu na měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne nejvýš 12.000 korun. Podpora se začne vyplácet po 11. dubnu, a to zpětně i za březen.

 Schválila to dnes vláda. Na twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle schváleného nařízení se nová dávka vyplatí tehdy, pokud příchozí v pokoji či bytě pobývali v měsíci nejméně 16 dní v kuse.

Vláda schválila příspěvek pro solidární domácnost ve výši 3000 Kč na osobu a s maximální částkou 12 000 Kč/měsíc.Chceme takto podpořit domácnosti, které pomáhají v této těžké situaci a děkuji jim ❤️.Počítáme s příjmem žádostí od 11.4. zpětně s výplatou i za březen.

— Marian Jurečka (@MJureka) March 23, 2022

Příspěvek pro solidární domácnost zavádí nový zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků, který začal platit v pondělí. Podle něj se nová dávka poskytne solidárním domácnostem, které utečence ubytovali bezplatně. Ubytovaní musí mít prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Výši podpory a dobu jejího vyplácení upravuje vláda v nařízení.

Témata:  uprchlíci Marián Jurečka (KDU-ČSL) CZK

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy