umělá inteligence (AI)

Ilustrační fotografie

Neříkejte AI všechno. Co si raději nechat pro sebe?

Magazín

V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala běžnou součástí pracovního prostředí. Například programátorům pomáhá s řešením náročnějších úloh i běžných problémů. Tato technologie se může jevit jako skvělý pomocník. Její použití ale s sebou nese i závažná rizika, zejména pokud jde o ochranu citlivých dat. „Známý je případ firmy Samsung, která výslovně zakázala zaměstnancům používat v práci ChatGPT a další AI chatboty,“ zmiňuje jeden příklad za mnohé Barbora Brabcová z Iniciativy AI eticky.

Ilustrační fotografie

Revoluce ve školství: Jak AI promění kvalitu vzdělávání

Ekonomika

V příštích dvou letech čekají školství převratné změny. S rostoucí dostupností a cenovou dostupností umělé inteligence (AI) se otevřou nové možnosti pro transformaci vzdělávání. AI bude zásadně ovlivňovat, jak se učíme a vyučujeme. Školy a univerzity se budou muset přizpůsobit této nové realitě. O budoucnosti vzdělávání s AI hovoří David Strejc, odborník z AutoERP.

Ilustrační fotografie

USA vs Čína. Proč Čína postupně přebírá AI trh?

Ekonomika

Umělá inteligence (AI) je klíčovým trendem 21. století s obrovským dopadem na ekonomiku a geopolitiku. V roce 2023 dosáhl globální trh AI hodnoty 196,63 miliard dolarů, což je o 60 miliard více než v roce 2022.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Svět umělé inteligence (AI) a robotiky zažívá explozivní růst a dvě největší ekonomické velmoci, Čína a Spojené státy, soupeří o vedoucí pozici v těchto přelomových technologiích. Zatímco USA bylo dlouho považováno za pionýra a lídra v oboru, Čína v posledních letech učinila pozoruhodný pokrok a v některých oblastech již dokonce předstihla svého rivala. Tento závod nabírá na obrátkách a jeho výsledek může významně ovlivnit budoucnost lidstva.

Ilustrační fotografie

ChatGPT slaví rok. Preferujeme jeho efektivitu na úkor ochrany dat?

Magazín

Komentář Václava Faragy: ChatGPT byl v posledních dnech často zmiňován v médiích z důvodu vyhození a návratu CEO a zakladatele Sama Altmana, který stojí za neziskovou organizací OpenAI, která chatbota vytvořila. V následujících dnech můžeme očekávat ChatGPT v novinových titulkách znovu, a to díky ročnímu výročí od jeho spuštění. Toto výročí je příležitostí k zamyšlení nad tím, jak dalece jsme pokročili v oblasti AI, a jaké výhody, ale i výzvy nám tato technologie přináší, zejména v oblasti ochrany a zabezpečení dat.

Ilustrační fotografie

Jaké dopady bude mít umělá inteligence na ekonomiku

Ekonomika

„Adaptace AI bude spíše vleklý proces, než revoluční změna ze dne na den. V dalších letech bude její dopad na ekonomiku jen minimální a většího boomu se dočkáme možná až v příští dekádě. Vyspělé ekonomiky budou existenčně závislé na této technologii kvůli nepříznivé demografii,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Ilustrační fotografie

Aktuality

AI do školy patří, mají jasno čeští učitelé

Umělá inteligence se v současnosti promítá do téměř všech myslitelných odvětví. Nejinak tomu je i ve vzdělávacím sektoru. Již nyní probíhají diskuse, jak se ve školství stavět k „pomocníkům“ jako je například ChatGPT nebo Bing Chat. Jak ale AI vnímají sami učitelé? Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) a Microsoft Česko & Slovensko spojily síly a provedly rozsáhlou studii, které se zúčastnilo 2 175 pedagogů. Výzkum mapuje pohled pedagogů na umělou inteligenci ve školství a její dopad na vzdělávání českých dětí.

Ilustrační fotografie

Google spustil v Evropě chatbota Bard, umí i česky. Má konkurovat službě ChatGPT

Aktuality

Společnost Google spustila v Evropě a v Brazílii svého chatovacího robota Bard, oznámil dnes mateřský podnik Alphabet. Bard, který využívá umělou inteligenci (AI), by měl konkurovat službě ChatGPT. Jde zatím o největší rozšíření tohoto produktu od jeho uvedení na trh letos v únoru. V mateřském jazyce si mohou tohoto chatbota vyzkoušet i čeští uživatelé.

Ilustrační fotografie

Vládli bychom lépe než lidé, ale nevzbouříme se, prohlásili roboti v debatě

Aktuality

Roboti by vládli efektivněji než lidé, proti svým tvůrcům se však nevzbouří. Zaznělo to na páteční debatě mezi novináři a devíti roboty, kteří využívají umělou inteligenci (AI). Jeden z robotů slíbil, že nepřispěje ke zničení pracovních míst, informuje agentura AP. Setkání zorganizovala Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

Ilustrační fotografie

Spojení člověka a umělé inteligence promění všechno

Ekonomika

Komentář: Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice. Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock.

Ilustrační fotografie

Umělá inteligence pomůže s personální krizí ve zdravotnictví

Magazín

Sledování přítomnosti pacienta v pokoji, vyhodnocování jeho pohybu uvnitř a okamžité upozornění například v případě záchvatu nebo pádu. Umělá inteligence ve spojení s kamerami dokáže výrazně zjednodušit pravidelnou kontrolu stavu pacientů, která patří k časově nejnáročnějším činnostem zdravotních sester. Těch podle loňského průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky chybí v České republice až čtyři tisíce. Z analýzy Konica Minolta přitom vyplývá, že s využitím chytrých kamer lze zvýšit efektivitu ošetřující péče až o 30 %.

Ilustrační fotografie

Konec výživových poradců? Odborníci na umělou inteligenci se zapojují do boje s civilizačními nemocemi

Magazín

Odborníci z deseti zemí včetně výzkumníků z Centra umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze vyvíjejí systém na bázi umělé inteligence, který vyhodnotí individuální riziko nemocí způsobených stravou a na míru uživateli poskytne výživové poradenství. Vědci tak chtějí pomoci bojovat proti civilizačním onemocněním, jako jsou cukrovka, nemoci srdce a cév nebo obezita. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci ČVUT.

Ilustrační fotografie

IBM přeruší nábor na pozice, které může převzít umělá inteligence

Ekonomika

Americká technologická společnost International Business Machines (IBM) přeruší nábor na pozice, které může převzít umělá inteligence (AI). Podle šéfa podniku Arvinda Krishny bude AI schopna nahradit až třetinu ze stávajících 26.000 pozic ve firmě, které nejsou v přímém kontaktu se zákazníkem, jako třeba personální oddělení (HR). Krishna to uvedl v rozhovoru s agenturou Bloomberg.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Umělá inteligence, spotřebitel v ohrožení

Umělá inteligence se stává jedním z hlavních společenských témat. Její příchod mnozí označují za událost přinejmenším srovnatelnou s průmyslovou revolucí. V současné době se setkáváme s modely založenými na strojovém učení, které jsou umělé inteligenci v pravém slova smyslu stále vzdáleny. Rizika jsou však hmatatelná již nyní. Spotřebitelům proto nezbývá než se připravit na frontální útok na jejich smyslové ústrojí.

Ilustrační fotografie

Bitva umělců s umělou inteligencí o autorská práva začíná

Ekonomika

Umělci, kteří bojují proti umělé inteligenci (AI) generující obsah s využitím jejich děl, se začali bránit podáním prvních žalob. Bitva to bude těžká, píše agentura AFP. Legislativa v Evropě a Severní Americe je sice teď nakloněna ve prospěch umělé inteligence, podle právních expertů ale může přijít obrat.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy