Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec výživových poradců? Odborníci na umělou inteligenci se zapojují do boje s civilizačními nemocemi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Odborníci z deseti zemí včetně výzkumníků z Centra umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze vyvíjejí systém na bázi umělé inteligence, který vyhodnotí individuální riziko nemocí způsobených stravou a na míru uživateli poskytne výživové poradenství. Vědci tak chtějí pomoci bojovat proti civilizačním onemocněním, jako jsou cukrovka, nemoci srdce a cév nebo obezita. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci ČVUT.

Kvůli tomu, aby výzkumníci lépe pochopili vztah mezi jídlem a nemocemi, budou v rámci evropského projektu CoDiet sledovat a vyhodnocovat stravovací návyky pacientů. O konkrétních dietních mechanismech, které nemoci způsobují, se totiž ví stále málo a současné nástroje používané ke shromažďování informací o stravě navíc spoléhají na zadávání informací samotnými uživateli, což může být nespolehlivé, konstatovalo ČVUT. Podle něj v dosavadních výzkumech chybí i údaje týkající se skupin ohrožených civilizačními nemocemi, jako jsou lidé z nižšího socioekonomického prostředí.

"Je dobře známo, že metabolická reakce každého člověka na stejnou stravu se liší. CoDiet bude pracovat na personalizaci dietního poradenství namísto přístupu 'jedna velikost pro všechny'," tlumočila škola vyjádření vedoucí výzkumu Itziar Tueros ze španělského výzkumného centra AZTI.

Právě nevhodná strava může podle odborníků vést k rozvoji civilizačních nemocí a jako částečnou prevenci zmiňují zejména zdravý životní styl s vyváženou stravou, dostatkem pohybu a vyvarováním se zlozvyků, jako je kouření či nadměrné pití alkoholu.

Témata:  umělá inteligence (AI) zdraví

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy