Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Svět umělé inteligence (AI) a robotiky zažívá explozivní růst a dvě největší ekonomické velmoci, Čína a Spojené státy, soupeří o vedoucí pozici v těchto přelomových technologiích. Zatímco USA bylo dlouho považováno za pionýra a lídra v oboru, Čína v posledních letech učinila pozoruhodný pokrok a v některých oblastech již dokonce předstihla svého rivala. Tento závod nabírá na obrátkách a jeho výsledek může významně ovlivnit budoucnost lidstva.

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením jazykového modelu (LLM) Sense Chat 5.0, který v mnoha parametrech překonal i vysoce pokročilý americký model GPT-4 od proslulé společnosti OpenAI. Sense Chat 5.0 exceloval zejména v matematických úlohách a projevil výjimečné logické schopnosti. I v dalších disciplínách, jako je generování textu a obrazu, se čínské AI modely rychle přibližují světové špičce. „Společnost Anthropic a OpenAI sice se svým modelem Claude respektive ChatGPT stále drží pomyslné žezlo, ale čínské firmy jsou jí v patách,“ říká David Strejc, odborník a aktivista v oblasti umělé inteligence z AutoERP.

Skvělý výkon za 16 tisíc dolarů

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale i na fascinující svět robotiky. Humanoidní robot G1 od společnosti Unree si získal pozornost médií svými působivými schopnostmi a překvapivě nízkou cenou kolem 16 tisíc dolarů. Tento flexibilní a silný stroj by v budoucnu mohl zvládat různorodé úkoly ve městech po celém světě. Čína navíc odhalila ambiciózní plán stát se do roku 2027 globálním lídrem v oblasti robotiky, což jen podtrhuje její odhodlání uspět v tomto vysoce konkurenčním odvětví.

Dalším příkladem pokročilé čínské robotiky je plně autonomní robot Astrobot S1, který ohromuje svou schopností vést smysluplnou konverzaci díky integrovanému jazykovému modelu. Jeho dovednosti jsou natolik působivé, že je těžké uvěřit, že nejde o předem připravenou ukázku, ale o reálnou interakci. „Tento robotický skvost dává tušit, jakým směrem se bude vývoj ubírat a jaké neuvěřitelné stroje nás čekají v blízké budoucnosti. Čína také představila model Yi-large od slibného startupu 01.AI, za kterým stojí respektovaná osobnost světa AI Kai-Fu Lee. Tento model s více než 100 miliardami parametrů údajně předčil GPT-4 v testech logického uvažování a dalších disciplínách,“ dodává Strejc z AutoERP.

AI modely za 8 měsíců

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s menším počtem parametrů a specializované API pro různé úlohy. To vše za pouhých 8 měsíců od založení firmy, což jen dokládá ohromující tempo inovací v Číně. „USA si pravděpodobně v nejbližší době udrží vedoucí pozici v oblasti AI, ale v robotice by Čína mohla brzy dominovat díky své infrastruktuře přizpůsobené masové výrobě,“ prorokuje David Strejc, odborník a aktivista v oblasti umělé inteligence z AutoERP.

Její fenomenální úspěch v oblasti elektromobilů, který otřásá americkým automobilovým trhem, naznačuje, že podobný scénář by se mohl opakovat i v případě robotiky. Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.

Benefity pro lidstvo

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší civilizace v nadcházejících dekádách. Ať už z této technologické bitvy vzejde jakýkoliv vítěz, skutečným beneficientem bude lidstvo jako celek. Pokrok v umělé inteligenci a robotice přinese nové příležitosti, zvýší produktivitu a může pomoci řešit některé z nejpalčivějších problémů dneška. Zároveň však bude klást i nové etické a společenské výzvy.

Témata:  umělá inteligence (AI) USA Čína

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.