přídavky na děti

Poslanecká sněmovna

Přídavky na dítě by měly od ledna vzrůst o 200 korun, návrh schválila Sněmovna

Důchody a sociální podpora

Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst přinese vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Poslanci opozičních ANO a SPD své představy o zvýšení přídavků neprosadili. Předlohu, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Ilustrační fotografie

Sněmovna bude schvalovat zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Důchody a sociální podpora

Sněmovna dnes bude schvalovat zvýšení přídavků na děti. Vláda navrhla jejich růst od ledna o 200 korun na 830 až 1530 korun měsíčně. Opoziční ANO a SPD zřejmě neuspějí s požadavky, aby se přídavky zvedly razantněji. Na programu jsou rovněž pravidelné interpelace na členy vlády.

Ilustrační fotografie

Elektronický formulář pro žádost o 5000 Kč na dítě začne fungovat 15. srpna

Důchody a sociální podpora

Elektronický formulář na klientském portálu ministerstva práce a sociálních věcí pro vyřizování příspěvku 5000 korun pro rodiny, které nepobírají dětské přídavky, bude spuštěn v pondělí 15. srpna. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Rodinám, které přídavky pobírají, úřady práce začínají tento týden vyřizovat pětitisícový příspěvek na dítě automaticky. Vyplacení pomoci mohou očekávat v termínu normální výplaty příspěvku, uvedl. Na finanční pomoc od státu mají nárok domácnosti s loňským hrubým příjmem do milionu korun.

Ilustrační fotografie

Přídavky na děti se zřejmě zvýší zhruba o čtvrtinu, dostane je víc rodin

Důchody a sociální podpora

Přídavky na děti se zřejmě zvýší od července zhruba o čtvrtinu. Rozšířit by se měl také okruh rodin, které na ně mají nárok. Změny přinese vládní novela o sociální podpoře, kterou dnes schválila Sněmovna. Stát touto úpravou vydá na dávkách zhruba o 3,6 miliardy korun ročně navíc. Předlohu, jež na návrh SPD také zvýší sazby přídavků pro pracující rodiny a podle úpravy KDU-ČSL daňové zvýhodnění na druhé a další děti, nyní dostane k posouzení Senát.

Jana Maláčová

Důchody a sociální podpora

Dětské přídavky se možná zvýší, má je dostat víc rodin

Přídavky na děti se možná zvýší zhruba o čtvrtinu. Rozšířit by se měl také okruh rodin, které na ně mají nárok. Změny přinese vládní novela o sociální podpoře, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Ročně by to mělo stát 3,6 miliardy korun navíc. Předlohu nyní projedná sociální výbor. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.

Jana Maláčová

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

Důchody a sociální podpora

Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo zvažuje zvýšení přídavků na děti i rozšíření okruhu příjemců

Důchody a sociální podpora

Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti. Dosáhnout by na ně mohlo také víc domácností. Zvýšení částek a úpravu pravidel vyplácení zvažuje jako jedno z možných opatření na podporu spotřeby v Česku ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle předsedy sociální demokracie a vicepremiéra Jana Hamáčka budou koaliční strany o návrzích jednat v létě.

Ilustrační fotografie

Přídavky na děti zůstávají beze změn, zvýhodňují pracující

Důchody a sociální podpora

Výše přídavku na dítě se nadále bude odvíjet nejen od jeho věku, ale také od typu příjmů rodičů. Ústavní soud (ÚS) ponechal v platnosti ustanovení s vyšší sazbou pro rodiny, v nichž aspoň jeden rodič pracuje anebo pobírá dávky podmíněné předchozí prací. Rodina tak může dostat na každé nezaopatřené dítě o 300 korun měsíčně navíc.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Soud rozhodne o přídavcích na děti, nyní mají dvě různé úrovně

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu skupiny senátorů na zrušení části zákona o státní sociální podpoře. Jde o ustanovení, které s platností od ledna 2018 zakotvuje dvě různé úrovně přídavku na dítě. Podle 20 senátorů z různých klubů, kteří se na soud obrátili už v roce 2017, zákon porušuje princip rovnosti.

Ilustrační fotografie

Pobíráte příspěvek na bydlení či přídavek na dítě? Pak musíte úřadu doložit příjem

Důchody a sociální podpora

Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení či přídavek na dítě a chtějí ho dál dostávat, by měli úřadu práce doložit své příjmy za poslední loňské čtvrtletí. Čas na to mají do konce března. Nárok na podporu se posuzuje každé čtvrtletí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Někteří poslanci povinnost čtvrtletně dokládat své příjmy či výdaje na bydlení kritizují. Podle nich je to zbytečné a úředníky to zahlcuje.

Ilustrační fotografie

Na jaké příspěvky mají nárok rodiny s dětmi?

Důchody a sociální podpora

Přestože česká ekonomika roste, značná část lidí to na svých platech stále nepociťuje a v některých oblastech dosud zůstávají odkázáni na pomocnou ruku státu. Jaké možnosti sociální podpory existují pro rodiny s dětmi, a na které z nich máte nárok?

Ilustrační fotografie

Vyšší přídavky na děti mají získat jen zaměstnaní?

Důchody a sociální podpora

Senát minulý týden ve čtvrtek schválil novelu zákona o státní sociální podpoře, která zavádí celou řadu změn. Jednou z nich je i to, že rodinám, kde rodiče pracují, či čerpají dávky nemocenského pojištění nebo podporu v nezaměstnanosti, se zvýší přídavky o 300 korun. To je ale podle Jiřího Dienstbiera a Elišky Wagnerové diskriminační, podle nich nelze děti diskriminovat na základě toho, v jaké rodině se narodí.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy