Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Facebook

Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.

"Snad se blížíme ke zdárnému konci. Je také nejvyšší čas, protože to má být v legislativní nouzi od 1. ledna. Pevně doufám, že už se po pěti měsících konečně dohodneme," řekla Maláčová.

Přídavky dostávají rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Stát jim dává měsíčně na dítě do šesti let 500 korun a od šesti do 15 let 610 korun, na studenta od 15 do 26 let pak 700 korun. Rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, mají částky o 300 korun vyšší. Podle návrhu novely o sociální podpoře by se mělo od ledna podle věku dítěte vyplácet 630, 770 a 880 korun. V rodinách s pracujícím rodičem by to pak bylo zas o 300 korun víc, tedy 930, 1070 a 1180 korun. Na tomto navýšení o 26 procent shoda byla.

Přídavek pobírá asi 240.000 dětí a roční výdaje činí 2,3 miliardy. Maláčová navrhuje, aby dávku mělo o 250.000 či 350.000 dětí víc. Dosáhly by na ni rodiny s příjmem do 3,4 či 3,6násobku životního minima. Stálo by to ročně o 3,6 či 4,9 miliardy víc. Pokud by uspěl i plán na zvýšení životního minima, mohlo by to být až 15,2 miliardy korun navíc. Projednávaný rozpočet s těmito výdaji nepočítá. Původně ministerstvo práce navrhovalo ještě variantu pro rodiny s příjmem do trojnásobku minima, potřeba by bylo 1,7 miliardy. Dávku by mělo o 100.000 dětí víc než teď. S rozšířením okruhu rodin nesouhlasí ministerstvo financí.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve čtvrtek po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl, že se u přídavků posunuli k dohodě. Nepřiblížil ji. "Neprozradím vůbec nic, protože k dohodě jsme se blížili už asi třikrát a pak hnutí ANO změnilo názor, nebo takzvaně cuklo. Uvidíme, jak bude probíhat pondělní vláda," uvedla Maláčová. Podle ní ale hranice příjmu "v žádném případně" nemůže zůstat na dosavadní výši a musí se zvednout.

Ministryně před týdnem ohlásila, že kabinet bude schvalovat navýšení už tento týden. V pondělí ale nerozhodl. Babiš ve čtvrtek řekl, že koalice byla už dřív blízko dohodě, názor ale měnila Maláčová a přišla s jinými návrhy.

Zvýšení přídavků doporučovali někteří odborníci jako pomoc rodinám s nižším příjmem v koronavirové krizi. Členové vlády záměr zmínili už v červnu. V září při vyjednávání o rozpočtu Maláčová požadovala na přídavky o 4,5 miliardy víc. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tehdy řekla, že není možné částku zahrnout do výdajů, protože novela ještě neplatí. O sumě byla ale ochotná jednat.

Zákon se zvýšením dávky musí po vládě schválit i Parlament a podepsat prezident. Resort práce navrhuje odhlasovat novelu ve Sněmovně zrychleně.

Témata:  Jana Maláčová přídavky na děti

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.