Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud rozhodne o přídavcích na děti, nyní mají dvě různé úrovně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu skupiny senátorů na zrušení části zákona o státní sociální podpoře. Jde o ustanovení, které s platností od ledna 2018 zakotvuje dvě různé úrovně přídavku na dítě. Podle 20 senátorů z různých klubů, kteří se na soud obrátili už v roce 2017, zákon porušuje princip rovnosti.

Nárok na přídavek na dítě v základní výši má každé nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině nepřesahuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

Na vyšší sazbu mají nárok rodiny, v nichž aspoň jeden rodič pracuje, anebo má příjmy podmíněné předchozí prací, jako jsou dávky nemocenského či důchodového pojištění nebo podpora v nezaměstnanosti.

Podle senátorů je zákon iracionální, nemá kompenzační ani motivační účinek, nejchudší rodiny na zvýšenou sazbu nedosáhnou. Dítě je vystaveno odlišnému právnímu a ekonomickému zacházení pouze na základě příslušnosti k rodině, která se hodnotí podle druhu příjmu jejích členů, argumentovali senátoři.

Základní výše přídavku činí 500 korun za dítě do šesti let, 610 pro děti od šesti do 15 let a 700 pro věkové rozpětí od 15 do 26 let. Pokud by soud vyhověl návrhu senátorů, zůstala by jen jedna úroveň - ta zvýšená, tedy 800 Kč na dítě do šesti let, 910 korun do 15 let a 1000 korun do 26 let.

Témata:  přídavky na děti děti soudy

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy