Oblečení

Ilustrační fotografie

Studie odhalila šokující množství zakázané látky v dětských bundách. Ty nejhorší koupíte v Česku

Magazín

Nová studie provedená na 32 dětských bundách a kombinézách, zakoupených v sedmi evropských zemích odhalila alarmující skutečnost. Ve více než polovině z nich byla nalezena nebezpečná a celosvětově zakázaná perfluorooktanová kyselina (PFOA) patřící mezi tzv. věčné chemikálie PFAS. Zvláště znepokojivé jsou výsledky pro dětské softshellové bundy z České republiky, které vykazují nejvyšší množství této toxické látky.

Ilustrační fotografie

Když se vám z čistírny oblečení vrátí v horším stavu, než bylo. Co s tím?

Magazín

Je podzim a začíná divadelní sezóna. Vaše oblíbené obleky či šaty však mají za sebou již sezónu minulou a nyní potřebují vyčistit. Drahé slavnostní oblečení přeci ale nebudete čistit sami doma, akorát ho znehodnotíte. Raději si tak zaplatíte za čistírnu, tam vám je profesionál jistě nezničí! I mistr tesař se však někdy utne, a vám se z čistírny oblečení vrátí v horším stavu, než bylo. Co teď s tím?

Ilustrační fotografie

Zakoupený textil nejdřív vyprat. Může obsahovat chemikálie z výroby, upozorňují odborníci

Magazín

Oblečení prodávané v obchodech a na tržištích může podle odborníků obsahovat chemikálie, hygienici se proto zaměřili na jeho kontroly. Podle Jitky Sosnovcové ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) neuspěly dva ze 108 loni kontrolovaných vzorků, uvedla na tiskové konferenci sekce hlavní hygieničky ministerstva zdravotnictví. Obecně může problém s chemikálií signalizovat zápach, pouštění barvy nebo velmi nízká cena. Zdravotní ústav proto doporučuje všechno nové oblečení před nošením vyprat.

Levi Strauss

Džíny jsou fenomén. Levi Strauss nejprve oblékl do džínsů zlatokopy, později celý svět

Magazín

Na pracovní kalhoty pro zlatokopy získali před 150 lety 20. května patent krejčí Jacob Davis a obchodník Levi Strauss. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z jejich vynálezu stane oděvní fenomén a módní návrháři se budou předhánět v jeho vylepšování. Po firmě Levi´s začala džíny, rifle či texasky vyrábět řada firem a kalhoty z pevné modré látky dostaly nejrůznější střihy. V 50. a 60. letech 20. století byly symbolem revolty teenagerů a později se staly módním hitem i luxusním zbožím pro všechny generace.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

V případě finančních problémů Češi nejprve šetří na oblečení, uvádí průzkum

V případě finančních problémů Češi nejprve šetří na výdajích na oblečení, zábavu a dovolenou. Významně také vzrostl počet lidí, kteří omezují spotřebu energií a vody. Jen minimum Čechů by finanční problémy řešilo půjčkou od známých nebo od finančních institucí. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek korporátních zákazníků.

Ilustrační fotografie

Zalando propustí kvůli slabší poptávce stovky lidí

Ekonomika

Menší chuť spotřebitelů k nákupům se dotkla i největšího internetového prodejce textilu v Evropě. Německý on-line prodejce oblečení Zalando propustí kvůli slabší poptávce stovky lidí, zaměstnává jich asi 17.000. Firma to podle agentury DPA dnes sdělila svým zaměstnancům.

Ilustrační fotografie

Útraty lidí v obchodech se nečekaně propadly druhým největším tempem v historii. Lidé šetří hlavně na sportu a oblečení

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Energetická drahota a obecně inflace si letos v říjnu vybraly nečekaně velkou daň na tržbách tuzemských obchodníků. Maloobchodní tržby se totiž meziročně propadly o 9,4 procenta. Větší propad zaznamenaly od počátku milénia pouze jednou, a to v dubnu 2020. Tehdy však podstatná část kamenných obchodů kvůli první vlně pandemie covidu musela zavřít. Přesto se tržby maloobchodu v dubnu 2020 propadly jen nepatrně více než letos v říjnu, a sice meziročně o 9,8 procenta.

Ilustrační fotografie

Obchody s módou bojují o přežití, využívají okénka i e-shopy

Ekonomika

Brněnské obchůdky s módou a designem se snaží udržet zákazníky i v době, kdy jsou prodejny uzavřené kvůli šíření koronaviru. Vymýšlejí novinky, šijí nové kolekce, zboží nabízejí přes web a sociální sítě, někde také otevřeli výdejní okénka. Přesto tržby klesly a některým obchodům v případě delší uzávěry hrozí zánik, vyplynulo z ankety ČTK.

Ilustrační fotografie

CNN: Může nastat konec oblečení do kanceláře?

Ekonomika

Svým pánským oblekům šitým na míru, pouzdrovým šatům i vysokým podpatkům dejte sbohem. Nová realita práce z domova rychle přeměnila módní kodex oblečení do práce, což dělá problémy prodejcům formálního kancelářského oblečení. Napsal to server zpravodajské televize CNN.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Oblečení v obchodech si lidé mohou zkoušet od 11. května

Na oblečení, které si lidé vyzkoušejí v obchodě, se nebude vztahovat karanténa. ČTK to dnes potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Oděvy i další zboží, které lidé v prodejnách reklamují nebo vrátí, by nyní prodejci měli na tři dny uložit stranou. Pro oděvy bude od 11. května platit lhůta 24 hodin. Do stejného data není možné v prodejnách s oděvy oblečení kvůli zamezení šíření koronaviru zkoušet. Zákaz se nevztahuje na obuv.

Ilustrační fotografie

Řetězec H&M testuje půjčování oděvů

Aktuality

Prodejce oděvů Hennes & Mauritz (H&M) se rozhodl otestovat službu půjčování oblečení. Oděvní průmysl čelí totiž stále větší kritice kvůli plýtvání a znečišťování. Zájemci si tak mohou ve zrekonstruovaném obchodě v centru Stockholmu nově půjčit oblečení za 350 švédských korun (asi 850 Kč) týdně, upozornila agentura Bloomberg.

Děti, ilustrační fotografie

Oblečení i hračky mohou dětem ublížit. Co obsahují a na co si dát pozor?

Magazín

Ftaláty v panence typu barbie či pískacích hračkách, malé oddělitelné části dětského chrastítka, dámské baleríny obsahující škodlivé chemické látky či rádio, které vám může přivodit úraz elektrickým proudem. To je jen pár příkladů rizikových produktů, které eviduje veřejně přístupná databáze nebezpečných výrobků. Co v ní všechno můžete najít?

Ilustrační fotografie

Sušíte prádlo doma? Děláte velkou chybu

Magazín

Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného prádla na sušácích. Problém je, když prší, je vlhko nebo mrzne. Kam pověsit oblečení pak? Vědci přichází s jednou zásadní radou.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

V Česku narůstá množství zadržených padělků

Podle posledních statistik přibývá v tuzemsku zabaveného padělaného zboží. Tento trend přitom kopíruje celosvětový vývoj, jak ukazují data OECD. K nejčastějším padělkům v Česku přitom dlouhodobě patří oblečení a obuv, nárůst lze v poslední době zaznamenat i u energetických nápojů. Zboží porušující zákon se však objevuje prakticky ve všech oblastech, ať už se jedná o běžnou lidskou činnost, či specializované průmyslové výrobky.

Ilustrační fotografie

Nepromokavé oblečení škodí lidem? EU zakázala užití látek, které nepropouští vodu

Aktuality

Oděvní a obuvnický průmysl čeká menší revoluce. Evropská unie se rozhodla zakázat průmyslové užití perfluorokarbonů, látek, které mají unikátní vlastnost nepropouštět vodu dovnitř. V praxi to znamená, že řada firem vyrábějící nepromokavé oblečení a boty bude muset vymyslet novou alternativu, což vůbec nebude jednoduché. Češi se tak mohou rozloučit například s technologií typu Gore-Tex.

Ilustrační fotografie

Do Čech míří další řetězec s módou

Ekonomika

Americký médní řetězec Forever 21 otevře na podzim v Praze na Černém Mostě svou první pobočku s módou fast fashion. Čili s módu z přehlídkových mol. Řetězec slibuje i příznivé ceny pro koncové zákazníky. Informuje Aktualne.cz.

Ilustrační fotografie

dTest: E-shopy neumí označovat textil a porušují předpisy

Ekonomika

dTest znovu po třech letech provedl průzkum v českých e-shopech s textilem. Zjistil, že více než polovina ze 43 zkoumaných obchodů uvádí nesprávné údaje o materiálovém složení textilu a více než 80 % obchodů neinformuje před nákupem o správné údržbě textilního zboží.

Ilustrační fotografie

Máte rádi výhodné nákupy oblečení? Toto VIDEO vás donutí změnit názor

Ekonomika

Snad každý má rád slevové akce a výhodné nákupy. Ať už je řeč o domácích spotřebičích nebo novém tričku. Málokdo z Berlíňanů proto odolal, když narazil na prodejní automat, ve které bylo možné koupit si nové tričko za 2 eura, tedy asi 55 korun. Jenže nákup nedopadl podle jejich představ.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy