Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V případě finančních problémů Češi nejprve šetří na oblečení, uvádí průzkum

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

V případě finančních problémů Češi nejprve šetří na výdajích na oblečení, zábavu a dovolenou. Významně také vzrostl počet lidí, kteří omezují spotřebu energií a vody. Jen minimum Čechů by finanční problémy řešilo půjčkou od známých nebo od finančních institucí. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek korporátních zákazníků.

Nákupy oblečení by při finančních problémech omezilo 65 procent Čechů. Více by pořizování oděvů omezovaly ženy, kterých se pro tuto možnost vyslovilo 71 procent, zatímco můžů 56 procent. Omezení výdajů na zábavu a kulturu by zvolilo 61 procent Čechů, 60 procent by snížilo výdaje na dovolené. Pro 49 procent lidí by finanční problémy znamenaly nutnost šetřit na potravinách.

Volba toho, jaké výdaje omezí, se liší podle finančních možností jednotlivých lidí. "Nepříznivá finanční situace vede chudší domácnosti k dalšímu šetření na potravinách a oblečení, domácnosti s vyšším příjmem pak nejdříve omezují zábavu a dovolené a soustředí se také na úspory energií," uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Meziročně se výrazně zvýšil podíl lidí, kteří by finanční problémy řešili omezením spotřeby energií a vody. V současnosti by to bylo 56 procent Čechů, před rokem se jich pro tuto možnost vyslovilo 25 procent. Vzrostl také podíl lidí, kteří by omezovali vzdělávání a zájmové aktivity dětí, a to na 16 z loňských osmi procent.

"Češi v případě snížení nebo úplného výpadku svých příjmů při šetření logicky postupují od zboží a služeb, které nepatří ke každodenním potřebám. S ohledem na výrazný meziroční nárůst cen elektřiny a plynu by se pak více než kdy dříve snažili ušetřit právě na energiích. Až jako poslední v řadě by omezili výdaje na vzdělávání a rozvoj dětí, ale i tyto úspory už zvažují výrazně častěji než dříve," řekla Palendalová.

Jako pozitivní hodnotí, že by lidé v případě finančních potíží jen zřídka volili půjčku. Pro tuto možnost se vyslovilo procento dotázaných. Naopak 31 procent by sáhlo do vlastních úspor.

Průzkum se uskutečnil na reprezentativním vzorku 1007 respondentů.

Témata:  Oblečení rodinný rozpočet Peníze

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy