obchody

Ilustrační fotografie

Řetězce testují, co zákazník snese. Proto ta oživlá inflace

Aktuality Komentář

Výraznější inflace se vrací do Česka. Nákupní náladou spotřebitelů ale zatím příliš neotřásla, dokonce ani ve spojení s dopady konsolidačního balíčku. To ovšem znamená, že obchodní řetězce se svojí habaďůrou na zákazníka jen tak neskončí. Přitom právě je ta představuje klíčovou příčinu opětovného vzedmutí inflace.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Otevírací doba obchodů 8. května 2024

Aktuality

Ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě, zakazující prodej o některých státních svátcích v provozovnách větších než 200 metrů čtverečních a dalších provozovnách, se vztahuje na Den vítězství 8. května 2024. Na Svátek práce 1. května se zákaz nevztahoval.

Ilustrační fotografie

V obchodech si zase připlatíme. Oblíbené potraviny výrazně zdraží

Ekonomika

Češi si v obchodech opět připlatí za některé oblíbené potraviny. Například za kakao, kávu i čaj. To může být důsledek změny klimatu, ale také snahy o zlepšení pracovních podmínek v rozvojových zemích. Podle zemědělského analytika Petra Havla toto zvýšení cen se pravděpodobně neomezuje jen na tyto produkty.

Ilustrační fotografie

Magazín

Reklamace a běžné opotřebení věci

Drtivé většině spotřebitelů již byla někdy zamítnuta reklamace. Typicky se jedná o situace, kdy byla vada vytknuta pozdě, spotřebitel zboží poškodil sám nebo se vada na výrobku v rámci vyřizování reklamace neprojevila. Ovšem i když má spotřebitel za to, že reklamuje zboží řádně v souladu se zákonem, včas a ani zboží sám nepoškodil, může být reklamace podnikatelem zamítnuta oprávněně. Tak je tomu i v případě, kdy je spotřebitelem namítaná vada výrobku způsobena jeho běžným používáním. Může však být velmi obtížné rozlišit, zda se jedná o přirozený pokles funkčnosti věci způsobený opotřebením, nebo zda jde o následek vady věci. Co by měl spotřebitel vědět? A lze takovou situaci řešit?

28. října 2016 poprvé zavírají obchody na základě zákona o prodejní době

Zavření obchodů o všech svátcích by českou ekonomiku připravilo o miliardy

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Lidovecké ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje rozšíření zákazu maloobchodního prodeje na všechny svátky. Činí tak zřejmě v duchu hesla „nejlepší obrana je útok“. Dva z poslanců pětikoaličního partnera lidovců, ODS, totiž žádají, aby se naopak obchody ve vybrané sváteční dny otevřely.

Ilustrační fotografie

Lákavé legální praktiky obchodníků: O jaké se může jednat?

Ekonomika

V rámci naší činnosti se setkáváme s mnohými nekalými praktikami obchodníků. Na ty myslí i zákon, který některé vyjmenovává, k jiným poskytuje obecné vodítko a všechny zakazuje. Obchodníci však používají mnoho praktik, které jsou pro spotřebitele lákavé a zcela v souladu s právními předpisy. Dokonce nemusí jít ani o hraniční situace, kde by například prodejci využívali nepřesností či nejasností právní úpravy a spotřebitelé tyto praktiky nemusí vůbec vědomě vnímat. O jaké lákavé praktiky se může jednat?

Ilustrační fotografie

Na český trh loni vstoupilo rekordních 39 nových značek

Ekonomika

Na český maloobchodní trh loni vstoupilo 39 nových značek, což je rekordní počet dosažený za uplynulých deset let, kdy realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield tuto aktivitu důkladně sleduje. Mezi nejvýznamnější brandy, jež k nám loni přišly, patří Victoria’s Secret, Popeyes, Signorvino, Rossopomodoro či Zadig & Voltaire.

Ilustrační fotografie

Otevírací doba o Velikonocích. Jak bude otevřeno?

Aktuality

Potravinové řetězce či obchodní centra zůstanou na Velký pátek, který letos připadá na 7. dubna, otevřené. To samé platí i pro následující víkend. Nakoupit si v kamenných prodejnách už ale Češi nebudou moci na Velikonoční pondělí 10. dubna, podle zákona o prodejní době musí mít obchody nad 200 metrů čtverečních v tento den zavřeno. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny či obchody na letištích a vlakových nádražích. E-shopy Rohlík.cz nebo Košík.cz však rozvoz nákupů nabídnou i na Velikonoční pondělí.

Ilustrační fotografie

Útraty lidí v obchodech se nečekaně propadly druhým největším tempem v historii. Lidé šetří hlavně na sportu a oblečení

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Energetická drahota a obecně inflace si letos v říjnu vybraly nečekaně velkou daň na tržbách tuzemských obchodníků. Maloobchodní tržby se totiž meziročně propadly o 9,4 procenta. Větší propad zaznamenaly od počátku milénia pouze jednou, a to v dubnu 2020. Tehdy však podstatná část kamenných obchodů kvůli první vlně pandemie covidu musela zavřít. Přesto se tržby maloobchodu v dubnu 2020 propadly jen nepatrně více než letos v říjnu, a sice meziročně o 9,8 procenta.

Ilustrační fotografie

Otevírací doba obchodů 28. září. Nakoupíte si na Den české státnosti?

Ekonomika

Obchody nad 200 metrů čtverečních musejí na Den české státnosti 28. září zůstat zavřené. Nařizuje to zákon o prodejní době ve vybrané svátky. Nevztahuje se na menší prodejny, čerpací stanice, lékárny, obchody ve zdravotnických zařízeních, ale také v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště či nádraží. Lidé, kteří budou chtít vyrazit do obchodního centra, by si předem měli ověřit, zda bude otevřené. Některým se provoz nevyplatí, vyplývá ze zjištění ČTK.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Venkovské prodejny chtějí instalovat solární panely, úřady nesouhlasí

Obchody v obcích a menších městech chtějí podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) řešit zdražování energií instalací solárních panelů. Často ale narážejí na odpor úřadů, které nechtějí jejich umisťování na prodejny s plochými střechami povolovat. AČTO, která sdružuje zhruba 7000 nezávislých obchodů, požádala příslušná ministerstva, aby vyzvala úřady k jednoduššímu postupu. Asociace to dnes sdělila ČTK.

Burger King

Některé západní značky tvrdí, že kvůli franšízám z Ruska odejít nemohou

Ekonomika

Mnoho západních značek po invazi ruských vojsk na Ukrajinu z Ruska odešlo, ale některé z nich mají v zemi stále otevřené provozovny a tvrdí, že je nemohou zavřít. Firmy jako Marks and Spencer (M&S), Burger King a hotelové skupiny Marriott a Accor to zdůvodňují tím, že jsou omezeny složitými franšízovými smlouvami s dalšími podniky, což jim brání z ruského trhu se stáhnout. Dohromady mají tyto firmy v Rusku stále otevřeno téměř 1000 provozoven, upozornila dnes BBC.

Ilustrační fotografie

Pozor, výrobci potravin mohou kvůli blížící se velké inflaci nenápadně zmenšovat balení či gramáž

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny tentokrát už tak stranou nezůstanou. Zákazník tak musí být na pozoru. Výrobci potravin a nápojů v čase citelné inflace často raději potají zmenšují gramáž nebo objem, aby cenovým zdražením zákazníka od koupě neodradili. Zákazník si ovšem i tak pochopitelně pohoršuje. Za stejnou cenu dostává méně.

Ilustrační fotografie

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

Ekonomika

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují. Další firmy zvýšení cen zatím neplánují kvůli tomu, že zdražily už během letošního roku, vyplývá z dnešní ankety ČTK. K úpravám cen výrobce vedou vyšší výdaje na suroviny, energie, obaly a také platy zaměstnanců. Nárůst u výrobců začali promítat do cen na pultech a v regálech prodejci potravin.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Aktuality

Jak jsou otevřené obchody 28. září?

Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech či supermarketech. V provozu nebudou ani hobbymarkety a některá obchodní centra. Prodejci o tom zákazníky informují na webových stránkách, sociálních sítích nebo v akčních letácích, zjistila ČTK.

Ilustrační fotografie

Česko-německá nákupní turistika se vzpamatovává z koronaviru

Magazín

Němci nakupují v Česku, Češi jezdí na nákupy do Německa. Co bylo do nedávna samozřejmostí, se za koronavirové pandemie načas přerušilo. Od té doby se napevno zavedla pravidla výjimek pro malý přeshraniční provoz. Podle zástupců průmyslu a politiků se ale předkrizová úroveň ještě dlouho nevrátí, píše agentura DPA.

Penny Market

Nakupování v Česku se mění. Lidé si zvykají na nové typy pokladen

Magazín

V potravinářských řetězcích podle zjištění ČTK přibývají samoobslužné pokladny i jiná řešení pro rychlé odbavení bez obsluhy. Zákazníkům jsou k dispozici nákupní skenery, nákup si mohou případně evidovat prostřednictvím mobilních aplikací. O samoobslužné nákupy dlouhodobě roste zájem, obliba tohoto řešení ještě více stoupla v průběhu pandemie koronaviru.

Ilustrační fotografie

Maloobchodní tržby v červnu stouply o 7,1 procenta, pomohlo rozvolnění

Ekonomika

Maloobchodní tržby v červnu meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 7,1 procenta. Je to podobný výsledek jako v předchozích měsících. V dubnu byl růst po revizi 7,2 procenta, v květnu 7,3 procenta. Pomohlo rozvolnění protiepidemických opatření. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o 0,6 procenta.

Karel Havlíček

Havlíček: O otevření obchodů od 3. května rozhodne vláda ve čtvrtek

Ekonomika

O otevření obchodů od pondělí 3. května vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) definitivně rozhodne ve čtvrtek. Určující bude vývoj epidemické situace a příbytek počtu nakažených koronavirem. V maloobchodě by měly platit současné podmínky pro provoz, se žádnými dalšími mimořádnými se nepočítá. Havlíček to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci ke spuštění Modernizačního fondu.

Poslanecká sněmovna

Poslance dnes čeká debata o otevření obchodů

Aktuality

Poslanci budou dnes na návrh Pirátů diskutovat o otevření obchodů, které jsou uzavřené kvůli protikoronavirovým restrikcím. Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) není opatření vydané ministerstvem zdravotnictví v souladu s takzvaným pandemickým zákonem.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy