nemocnice

Ilustrační fotografie

Lékaři budou moci sloužit až 24 hodin denně

Aktuality

Paragrafové znění poslaneckého návrhu novely zákoníku práce ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka bylo na konci minulého týdne odesláno do legislativního procesu. MPSV společně s Ministerstvem zdravotnictví v posledních měsících intenzivně jednalo se zástupci lékařů a lékařských odborů o podobě novely. Ta se týká zejména úpravy délky služeb lékařů a vzešla i z požadavků zástupců pracovníků ve zdravotnictví.

Ilustrační fotografie

Pro nemocnice je v létě obtížnější sehnat dárce krve, odjíždějí na dovolenou

Aktuality

Pro nemocnice je v létě složitější sehnat dárce krve. Odjíždějí na dovolenou, po návratu z některých zemí často nemohou darovat třeba půl roku až rok. Například do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně přijde přes léto jen kolem 60 procent stálých dárců, řekla ČTK primářka transfuzního oddělení Jarmila Celerová.

Ilustrační fotografie

Ordinace se začínají plnit pacienty se zlomeninami. Jak se jim vyhnout, co mohou odhalit a jak se postupuje při jejich léčbě?

Magazín

V aktuálním období začíná Česko ve větším měřítku pokrývat první sníh a teploty místy klesají průměrně k -5 °C. Zejména ve městech se lidé začínají potýkat s nenápadnými kluzkými místy oproti loužím, případně s náledím na chodnících. Právě v důsledku náledí se v nemocnicích objevili první pacienti s pohmožděninami, poraněními svalů, vazů a kloubů či zlomeninami. Zejména starším a méně mobilním osobám proto lékaři v případě náledí doporučují, aby raději omezili vycházení ven.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo: Nemocnice dostaly 12,4 miliardy Kč na odměny, mohou je vyplatit

Ekonomika

Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení během pandemie covidu-19. Pracovníci by měli odměny dostat nyní k dubnové výplatě nebo nejpozději za měsíc ke květnové výplatě. Zdravotníci mohou získat až 75.000 korun, nezdravotnický personál až 30.000 korun. Celkem ministerstvo poskytovatelům lůžkové péče poslalo 12,4 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ČTK. Zdravotníci mimo nemocnice dostanou odměny prostřednictvím kompenzací z veřejného zdravotního pojištění.

Ilustrační fotografie

Na dva týdny budou zakázány návštěvy nemocnic a domovů důchodců

Aktuality

Vláda na dva týdny zakáže návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu. Návštěvy v těchto zařízeních byly kvůli covidu-19 zakázané už v březnu, znovu se obnovily od 25. května.

Ilustrační fotografie

Nemocnice chtějí na odměny pro zdravotníky desítky až stovky milionů

Aktuality

O dotace ve výši desítek až stovek milionů korun žádají nemocnice na odměny pro své zaměstnance, kteří pracovali na jaře v době pandemie koronaviru. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi zástupci nemocnic. Ze státního rozpočtu bylo na odměny vyhrazeno 11,2 miliardy korun a ministerstvo zdravotnictví přijímá žádosti o ně do soboty.

Ilustrační fotografie

Fakultní nemocnice v Brně naléhavě hledá dárce krve

Aktuality

Fakultní nemocnice Brno je na hraně se zásobami krve. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Zařízení v těchto dnech podle něj obtížně zvládá zásobovat krví své pacienty i nemocnice, které se na ni jako na zásobárnu pro Moravu s žádostí o krev obracejí. Nemocnice tak žádá dárce o pomoc.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Jihomoravské nemocnice znovu zakazují kvůli koronaviru návštěvy

Nemocnice v Kyjově, Břeclavi a Hodoníně zakazují kvůli koronaviru návštěvy. ČTK to řekl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Od pondělí se k nim přidá znojemská nemocnice, uvedla její mluvčí Petra Veselá. Podle Vojty je možné, že se v pondělí přidají i další krajské nemocnice. Kraj jich zřizuje devět. Ve fakultních nemocnicích zatím zákaz návštěv nebude.

Ilustrační fotografie

Testy na covid nejsou součástí předoperačních vyšetření

Aktuality

Testování na koronavirus už není vzhledem k současné epidemiologické situaci nezbytnou součástí předoperačního vyšetření všech pacientů. Od 8. června také končí povinné testování zaměstnanců sociálních služeb rychlotesty. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Jitka Nováčková.

Ilustrační fotografie

Praktičtí lékaři zavírají ordinace. Náhradu za praktiky lidé hledají v nemocnici

Aktuality

Bohumínská městská nemocnice od rána zaznamenává zvýšený zájem pacientů o ošetření. Důvodem je podle jejího ředitele Svatopluka Němečka fakt, že řada praktických lékařů omezila provoz svých ordinací. Nemocnice přitom ještě ráno neměla k dispozici respirátory. Aktuálně jich má asi stovku, což by jí mohlo vydržet zhruba na 2,5 dne.

Ilustrační fotografie

Kolik stojí naše zdraví? Lidé platí stále více

Finance

Výdaje na zdravotní péči v Česku rostou a tento růst už třetí rok v řadě nabírá větší obrátky. V roce 2018 dosáhly úrovně 430,9 mld. Kč a meziročně se tak zvýšily o 11 %. Největší podíl na nárůstu mají výdaje zdravotních pojišťoven a výdaje ze státního rozpočtu.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Benešovská nemocnice je po útoku virem stále ochromena. Přístroje nefungují

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení funguje ve stejném režimu jako ve středu, řekl ČTK dnes ráno mluvčí nemocnice Petr Ballek. Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Problémy mohou teoreticky trvat i týdny. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace neohrožuje pacienty, ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.

Ilustrační fotografie

Jeden z nejtragičtějších dnů v historii Česka, píší o střelbě v ostravské nemocnici Slováci

Aktuality

Česká republika je podobně jako Slovensko považována za bezpečnou zemi, ale 10. prosinec se u našich sousedů zapíše do historie krvavým písmem, napsal dnes slovenský list Plus jeden deň k úterní střelbě v budově polikliniky fakultní nemocnice v Ostravě, kterou nepřežilo šest lidí a po které útočník spáchal sebevraždu. Podle listu Pravda si česká policie původně myslela, že vrahem je inženýr ze Slovenska.

Ilustrační fotografie

Benešovskou nemocnici ochromil počítačový virus. Všechny plánované operace jsou zrušené

Aktuality

Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na dnešek napadl nemocniční počítačový systém. Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace jsou zrušené. Nemocnice žádá pacienty, aby si k návštěvě vybrali jiné zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Petr Ballek. Akcionářem nemocnice je Středočeský kraj. Nemocnici nabídne pomoc Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Adam Vojtěch

Aktuality

Zánik Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně? Je to nesmysl, potvrdil Vojtěch

Politici i zdravotníci v Brně se ohradili proti možnému zániku Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, o němž v pondělí napsal deník Mladá fronta Dnes (MfD). ČTK to zjistila od zástupců města, kraje a záchranné služby. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) zprávu označil za kachnu a uvedl, že nemocnice je nenahraditelná a nic se rušit nebude.

CZK

Chlapec je dva roky v kómatu. Pardubická nemocnice nabízí rodině zálohu šest milionů

Aktuality

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest milionů korun jako zálohu na odškodnění. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči. ČTK to řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Informaci o nabídce přinesla Česká televize.

CZK

Aktuality

Nemocnice na Bulovce zadala bez výběru zakázky za 800 milionů jediné firmě

Nemocnice na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky za více než 800 milionů korun. Šlo o dodávky léčivých přípravků a ortopedických implantátů. Vyplývá to z auditu, jehož výsledky dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Podle kontrolorů zakázky získával cíleně jediný uchazeč, společnost První chráněná dílna severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Ministerstvo podalo trestní oznámení. Další nemocnice mají do konce listopadu zhodnotit své smlouvy z minulosti.

Ilustrační fotografie

V Česku se provede kolem 60 transplantací srdce ročně. Kolik let navíc pacienti získají?

Pojištění

Ve světě se provádí kolem 5,5 tisíc transplantací srdce ročně, v České republice zhruba 60. Jde o náročnou operaci, která však v případě fatálního srdečního selhání představuje jedinou život zachraňující volbu. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) v roce 2017 uhradila transplantaci srdce jedenácti svým klientům, náklady na ně dosáhly téměř 18 milionů korun.

Ilustrační fotografie

Nemocnice je pro pacienty nebezpečným místem? Každý desátý je nakažen či raněn

Aktuality

Každý desátý pacient je podle celosvětových odhadů během pobytu v nemocnici nakažen, raněn či dojde nějaké jiné újmě. Podle ministerstva zdravotnictví je to v Česku podobné, nemocnice se ale snaží tomu bránit. Mají standardizované postupy a bezpečnostní opatření, sdílejí dobrou praxi nebo mezi sebou soutěží. V pondělí se připomíná Den bezpečí pacientů.

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy