Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik stojí naše zdraví? Lidé platí stále více

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Výdaje na zdravotní péči v Česku rostou a tento růst už třetí rok v řadě nabírá větší obrátky. V roce 2018 dosáhly úrovně 430,9 mld. Kč a meziročně se tak zvýšily o 11 %. Největší podíl na nárůstu mají výdaje zdravotních pojišťoven a výdaje ze státního rozpočtu.

Česko patří mezi státy, kde je zdravotní péče financovaná především prostřednictvím povinného zdravotního pojištění. „V roce 2018 zdravotní pojišťovny financovaly dvě třetiny veškeré zdravotní péče v Česku. Meziročně jejich výdaje vzrostly o 32 miliard korun na rekordních 284 miliard. Na tomto nárůstu se nejvíce podílely výdaje za ambulantní léčebnou péči, které se zvýšily o 23 %,“ upozorňuje Helena Chodounská, vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Jen za ambulantní péči u specialistů zaplatily zdravotní pojišťovny částku o třetinu vyšší než v předchozím roce, tedy celkem 55,2 mld. Kč. Rostoucí výdaje pojišťoven byly významně ovlivněny změnami úhrad právě v oblasti specializované ambulantní péče.Celkem 18 % výdajů na zdravotní péči, 78 mld. Kč, šlo z veřejných rozpočtů. Většina pocházela ze státního rozpočtu a jen malá část z rozpočtů krajů nebo obcí. Ze státního rozpočtu je hrazena hlavně dlouhodobá péče ve formě lůžkové péče či peněžitých dávek.Soukromé zdroje financování zdravotní péče reprezentují v českém prostředí hlavně domácnosti, které v roce 2018 zaplatily 58 mld. Kč, tedy 13 % celkových výdajů na zdravotní péči, ze svých vlastních zdrojů. „Polovina výdajů na zdraví z kapes domácností padne na léky. Za doplatky na léky na recept zaplatili lidé v roce 2018 přes 12 miliard a za volně prodejné léky skoro 16 miliard korun. Meziročně tak výdaje českých domácností za léky stouply o 8,4 %  a každý obyvatel tak v průměru za léky zaplatil 2 611 korun,“ uvádí Vladimíra Kalnická z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Skoro třetinu výdajů na zdraví, 18 mld. Kč, pak lidé zaplatí v ambulancích, především u zubařů.

V roce 2018 výdaje na zdraví rostly rychleji než HDP a jejich podíl se tak zvýšil na 8,1 %, tedy na hodnotu z roku 2014. „Výdaje na zdravotní péči v České republice ve vztahu k jejímu HDP patří v rámci zemí EU dlouhodobě k těm nižším. V roce 2017 dosáhl průměr za země EU28 u tohoto ukazatele hodnoty 9,8 % HDP a Česká republika se umístila na pomyslném žebříčku zemí na 17. místě za Bulharskem a Řeckem,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.Podrobné informace o výdajích na léky, na dlouhodobou péči nebo výdajích pojišťoven podle léčených diagnóz přináší nová publikace ČSÚ.

Témata:  zdraví léky lidé nemocnice ženy

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

11. května 2026 23:20

Půjčka pro začínající podnikatele: jak překlenout první finanční mezery

Rozjezd vlastního podnikání je vzrušující, ale málokdy se obejde bez chvil, kdy peníze prostě nestačí. Faktury přicházejí se zpožděním, výdaje naopak nečekají. Právě tady bývá půjčka pro začínající podnikatele tím rozdílem, který rozhoduje o tom, zda projekt pokračuje, nebo se zastaví.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Eurojackpot za 2,9 miliardy v přepočtu nestačí na rekord. Inflace mění pořadí výher

Včerejší „rekordní“ výhra v loterii Eurojackpot, 2,914 miliardy korun, ve skutečnosti není rekordní. Lépe řečeno, je rekordní jen bez zohlednění inflace a daní. Přesto, pokud by již zdaněnou výhru novopečený český miliardář hypoteticky uložil do fixních Dluhopisů republiky, které od tohoto měsíce stát nabízí veřejnosti k úpisu, zajistil by si bezstarostný měsíční příjem ve výši téměř 9,4 milionu korun.