Praktičtí lékaři zavírají ordinace. Náhradu za praktiky lidé hledají v nemocnici

Bohumínská městská nemocnice od rána zaznamenává zvýšený zájem pacientů o ošetření. Důvodem je podle jejího ředitele Svatopluka Němečka fakt, že řada praktických lékařů omezila provoz svých ordinací. Nemocnice přitom ještě ráno neměla k dispozici respirátory. Aktuálně jich má asi stovku, což by jí mohlo vydržet zhruba na 2,5 dne.

Ilustrační fotografie

Podle Němečka lidé nejčastěji chtějí pomoc interní či chirurgické ambulance. "Do nemocničních ambulanci se začali valit pacienti, kteří našli uzavřené ordinace praktického lékaře. Musíme se s tím nějak vyrovnat," uvedl Němeček.

Podle něj nyní zdravotnické zařízení situaci řeší tak, že přicházejícím na vrátnici změří teplotu, telefonicky je propojí s danou ambulancí. V případě, že je situace akutní, pacienti jsou odesláni za lékařem. Když jejich stav snese odklad, nemocnice je pošle domů.

Podle Němečka je nemocnice schopna zvýšený zájem zvládnout, nezbytně nutné je však to, aby měla dostatek ochranných pomůcek. Respirátory nemocnice předává hlavně na ambulantní pracoviště, která v největší míře přichází do styku s lidmi zvenčí.

Podle Němečka není možné za vzniklou situaci kritizovat praktické lékaře. Problém je nedostatek ochranných prostředků. Instituce si ale snaží vzájemně vypomáhat, například Centrum sociálních služeb Bohumín už podle Němečka nemocnici nabídlo, že by pro ni mohlo šít roušky.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky