Na dva týdny budou zakázány návštěvy nemocnic a domovů důchodců

Vláda na dva týdny zakáže návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu. Návštěvy v těchto zařízeních byly kvůli covidu-19 zakázané už v březnu, znovu se obnovily od 25. května.

Ilustrační fotografie
reklama

"Chceme na dva týdny omezit návštěvy, aby nedocházelo zavlékání nákazy," uvedl Prymula. Bránit nákaze v těchto zařízeních by mělo podle Prymuly bránit i testování všech nově přijímaných do nemocnic a do sociálních zařízení. Využívat by se k tomu měly nové takzvaně antigenní testy, které jsou sice méně přesné, ale rychlejší a levnější.

Nákaza je v současné době asi v padesátce zařízení sociálních služeb a nakažených je skoro 2500 zdravotníků. Domovy pro seniory a další lůžková zařízení musí od začátku října každý den do systému infekčních nemocí hlásit, zda mají nějaké nakažené zaměstnance a klienty. Na konci září jich bylo asi 300.

V Praze už byly návštěvy zakázané v polovině září. Většina nemocnic je omezovala i bez nařízení hygieniků nebo ministerstva.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky