Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Třetina českých domácností má finanční potíže, desetina lidí si půjčuje nebo čerpá úspory

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lidé věří české ekonomice čím dál méně. Důvěra v českou ekonomiku klesla už počtvrté v řadě, což signalizuje obavy podnikatelů i spotřebitelů z dalšího zhoršení situace. Třetina domácností přiznává, že s obtížemi vychází se svými financemi, a necelá desetina se dokonce uchyluje k půjčkám či čerpání úspor. 

Souhrnný indikátor důvěry neboli indikátor ekonomického sentimentu se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) oproti červenci snížil o 1,4 na hodnotu 93,7 bodu. O 1,5 bodu klesl indikátor u podnikatelů, o 1,1 u spotřebitelů. Obecně je důvěra podnikatelů nižší – zatímco spotřebitelé mají celkový index 97,3 bodu, podnikatelé pouze 93.

Snížení důvěry se týká téměř všech odvětví. „Důvěra v ekonomiku se v srpnu snížila ve všech odvětvích s výjimkou průmyslu,“ přiblížil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. „Naopak zvýšení důvěry v průmyslu se jeví spíše jako mírná korekce jejího výrazného poklesu v minulém měsíci,“ poznamenal.

Nejvíce zasažená poklesem důvěry jsou odvětví služeb (-4,3 bodu), obchodu (-2,6 bodu) a stavebnictví (-2,4 bodu). „Nejvýrazněji poklesla u podnikatelů v odvětví služeb včetně finančního sektoru, a to zejména v důsledku očekávaného snížení poptávky v následujících měsících,“ dodal Obst.

Sentiment se snížil už počtvrté v řadě. „Důvodem jsou především obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace v Česku a její dopad na finanční situaci respondentů. Přibližně třetina domácností uvádí, že sotva vyjde se svými stávajícími finančními prostředky a necelých deset procent si musí vypomáhat úsporami nebo si finanční prostředky půjčovat,“ vysvětlila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Souhrnný indikátor důvěry je makroekonomický ukazatel, který měří celkovou úroveň důvěry v ekonomiku ze strany různých skupin, jako jsou firmy a spotřebitelé. Tento indikátor je vytvářen na základě dotazníkových šetření, která sledují náladu a očekávání v několika sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, stavebnictví, služeb a domácností.

Dává přehled o celkové ekonomické náladě, což může signalizovat budoucí vývoj hospodářství. Například pokud důvěra roste, může to naznačovat očekávaný růst ekonomické aktivity, zatímco pokles důvěry může signalizovat možné zpomalení ekonomiky.

Témata:  lidé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy