Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká republika má rekordní počet obyvatel

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

„Při vzniku České republiky 1. 1. 1993 měla naše země 10 325 697 obyvatel. Od té doby se počet obyvatel navýšil o 556 538 lidí na aktuální úroveň ve výši 10 882 235 lidí. Jedná se o historické maximum v rámci našich novodobých dějin,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 882 235 obyvatel. Na začátku letošního roku byl počet obyvatel o 54 706 lidí menší. Z hlediska počtu obyvatel se aktuálně pohybujeme nad úrovní před začátkem pandemie koronaviru, kdy naše země měla 10 694 885 obyvatel. Současné trendy naznačují, že se Česká republika v následujících letech stane zemí s jedenácti miliony obyvatel.  

Přírůstek obyvatelstva ve třech čtvrtletích letošního roku byl způsoben především stěhováním. Zatímco se z České republiky vystěhovalo 48 632 lidí, přistěhovalo se 116 672 lidí. Bez stěhování by počet obyvatel naší země klesal. Ve třech čtvrtletích letošního roku totiž zemřelo 82 553 lidí, zatímco se narodilo pouze 69 219 dětí.  

Za tři čtvrtletí letošního roku bylo uzavřeno 41 499 sňatků. Ve stejném období rovněž proběhlo 14 396 rozvodů. Zatímco v 50. letech minulého století se rozvodovost v Československu pohybovala mezi 10 až 15 procenty, v poslední dekádě se rozvodovost v České republice pohybuje mezi 45 až 50 procenty. Téměř každé druhé manželství tedy končí rozvodem.

Témata:  Česko lidé

Související

Aktuálně se děje

24. září 2025 11:01

22. září 2025 11:03

17. září 2025 16:30

Neznalost a psychické vyčerpání brání dlužníkům využít oddlužení

Novela insolvenčního zákona měla lidem cestu k oddlužení usnadnit. Přesto počet nových insolvenčních řízení meziročně roste jen o 12 %, přičemž desítky tisíc lidí ročně by tuto možnost mohly využít – většina o ní ale stále neví. Výzkum Konsorcia dluhových poraden ČR ukázal, že dlužníkům brání nejen neznalost změn, ale i psychické vyčerpání a složité životní podmínky.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Kdo nese odpovědnost za rozpočet? Dosluhující vláda couvá, prezident vyčkává

Je to celkem zapeklitá situace. Prezident republiky nechce pověřit sestavením nové vlády. Normálně vládne kabinet dosluhující. Dosluhující kabinet ale zase nechce předložit návrh rozpočtu na příští rok. S tím, že jej předloží nová vláda. Která ale zatím vlastně ani nemůže být pořádně sestavována. Vskutku paralýza. Někdo bude muset ustoupit. Nebo by tedy měl.