klíče

Ilustrační fotografie

Kvůli vysoké inflaci nakupují Češi stále více nemovitostí v zahraničí

Bydlení

Inflace zvyšuje náklady na život, což znatelně ovlivňuje naše peněženky a bankovní účty. Oproti situaci před deseti lety, kdy zahraniční nemovitosti kupovali zejména lidé v důchodovém věku, jsou dnes mezi kupujícími častěji finančně zajištění jedinci ve věku kolem pětatřiceti let. Hlavním důvodem, který je motivuje k nákupu nemovitostí v zahraničí, je rostoucí inflace v Česku. Lidé se tak snaží alespoň částečně chránit své peníze před možným znehodnocením.

Ilustrační fotografie

Věčné dilema: Hypotéka versus nájem

Bydlení

Nesvazující nejistota formou nájemní smlouvy, nebo nákladná investice v podobě vlastní nemovitosti? Otázka, na kterou v rámci své budoucnosti myslí každým rokem čím dál více mladých Čechů. Ceny hypoték a nájmů rostou alarmujícím tempem, proto by mělo být bráno na zřetel dělat při výběru svého domova ta správná rozhodnutí.

Ilustrační fotografie

Lidem z bytů po H-Systemu v Horoměřicích hrozí opět vystěhování

Aktuality

Lidem, kteří bydlí v Horoměřicích v bytech po zkrachovalé firmě H-System, opět hrozí, že je vystěhuje exekutor. Kvůli nové žalobě, jež žádá vynětí pozemků pod přístupovými cestami z konkurzu, nemůže konkurzní správce zapsat věcné břemeno. Bez toho ale banky nebudou nemovitosti financovat, řada lidí by tak na odkup neměla peníze. Informaci ČTK potvrdili předseda bytového družstva Horoměřice 2020 Michal Beník, šéf věřitelského výboru Petr Pavel i předseda SBD Svatopluk Martin Junek.

Ilustrační fotografie

Kupujete nemovitost? Na tyto tři věci si dejte pozor

Bydlení

Pořízení bytu či domu je často největší investicí, jakou v životě učiníme. I když vybraná nemovitost může na první pohled působit dokonale, není radno nechat se unést emocemi. Odborníci radí nepodlehnout tlaku majitele či realitního makléře, dát si na čas a potenciální koupi si důkladně prověřit.

Ilustrační fotografie

Hypotéky: Mladým snad stát pomůže, a co další skupiny?

Půjčky a spoření

Snadnější přístup k hypotékám než ostatní žadatelé by mohli získat mladí Češi do 36 let. Na pořízení vlastního bydlení by si mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy. Navrhuje to kabinet v souvislosti s novelou zákona o ČNB. Chvályhodná snaha, která má napravit dopady restriktivních kroků ČNB.

Ilustrační fotografie

Ztratili jste klíče od bytu nebo domu? Tohle byste měli udělat jako první

Bydlení

Každému se někdy stane, že hledá klíče. Ale co dělat, pokud jste je opravdu ztratili? „Rozhodně není radno takovou situaci podceňovat. Pokud nevíte, kde jste klíče ztratili, není výroba náhradního klíče ke stávajícímu zámku bezpečným řešením. Ztrátu klíčů je třeba řešit okamžitě, a to vždy výměnou nebo překódováním zámkové vložky,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení společnosti Next. Jak tedy postupovat v případě ztráty klíčů?

Ilustrační fotografie

Je správná doba ke koupi bytu?

Bydlení

Odpověď je jednoduchá, jak říká CEO skupiny GARTAL, Ing. Rostislav Petchenko - rozhodně ano. Po letech, kdy úroky u hypoték i úvěrů ze stavebního spoření neustále klesaly, se trend naopak otočil. Částečně to zavinilo zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení ze strany České národní banky a také růst průměrné částky, kterou si na nemovitosti klienti půjčují. Na konci 1. čtvrtletí letošního roku tak každý klient, který měl hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, dlužil v průměru 1,55 milionu korun.

Ilustrační fotografie

Kdy dát dětem klíče od bytu nebo domu?

Bydlení

Průzkumy ukazují, že 8 % dětí, které jsou hrdými majiteli klíčů, je mladších 9 let, 20 % rodičů předá klíče dítěti mezi 9 a 11 rokem. První klíče potomci však nejčastěji dostávají v době, kdy jsou dostatečně zodpovědní, aby mohli jít sami ze školy domů. Což zpravidla nebývá dříve než na základní škole.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy