Dražba nemovitosti: Je výhodná pro obě strany?

Řada lidí si myslí, že v dražbách jsou nabízeny jen problémové nemovitosti. Ale to je jeden z mýtů.

Ilustrační fotografie
reklama

Naopak stále častěji lze v dražbách výhodně koupit atraktivní chaty, rodinné domy a byty nebo firemní prostory. Výběr je široký, takže si vybere každý, i ten, kdo shání třeba volný pozemek nebo právě levnou nemovitost, kterou by bylo možné zrekonstruovat. Zásadní změnu celého trhu s nemovitostmi přinesly technologie. Nikdy nebylo jednodušší nemovitost vyhledat, zjistit si o ní informace a prodat ji nebo koupit. Dražby zkrátka přináší výhody pro obě strany. A jak v posledních letech dražby přispěly k transformaci trhu a zvýšení uživatelského komfortu?

Snadný výběr, více informací

Trh s nemovitostmi zažil revoluci s nástupem elektronických dražeb. Už nebylo nutné kontaktovat dražebníka a osobně navštěvovat dražební místnosti. „Nyní může jakýkoli zájemce najít na webových stránkách dražební společnosti popis nemovitosti, fotky a spoustu dalších užitečných informací. Usnadňuje se tak předvýběr a hledání vysněné nemovitosti. Navíc si lze nemovitosti jednoduše selektovat podle různých kritérií,“ říká Radim Hasman, člen představenstva společnosti Eurodražby.cz, prvního dražebníka elektronických dražeb v České republice a lídra v oblasti nedobrovolných dražeb.

Rychlý prodej, rychlá koupě

Dražby vždy vynikaly rychlostí. Zatímco u realitního prodeje můžete čekat dlouho a rok sem, rok tam, u dražeb je přesně stanovené datum a celý proces od začátku do konce trvá jen několik málo měsíců. Navíc dražebník se o vše postará a zajistí propagaci, zviditelnění nemovitosti a informování potenciálních zájemců. Takže z pohledu prodeje optimální varianta, kdy budete mít k dispozici finance velmi rychle. A pokud kupujete, elektronické dražby umožňují dražit z pohodlí domova nebo libovolného místa pomocí počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Proces je intuitivní a také víte, kdy se přesně můžete stát novým vlastníkem.

Spolehlivost a bezpečí

„U dražeb se nemusíte bát, že byste koupili zajíce v pytli. Žádné falešné reklamy, žádné nečekané závazky. Vše je dopředu jasně a srozumitelně sepsané, nafocené, můžete se zúčastnit i prohlídek a hlavně po klepnutí dražebního kladívka už nemůžou vyplavat na povrch závazky, o kterých jste předem nevěděli. Dražby jsou oblíbené právě i kvůli transparentnosti,“ dodává Hasman. „Elektronické dražby navíc minimalizovaly jakékoli možnosti, že by se zájemci mohli nějak domluvit a spekulovat, protože neví, kdo přesně se za anonymními čísly uchazečů skrývá.“

Nákup i prodej nemovitostí v dražbě přináší řadu výhod. Ale dražba sama o sobě neznamená výhru. Dražební společnost vybírejte pečlivě a spolupracujte jen s prověřenými a renomovanými organizacemi.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky